Apteki sieciowe 2018 w opinii klientów

Apteki sieciowe 2018 w opinii klientów

Polacy są liderami w Europie, jeśli chodzi o zakup leków bez recepty oraz suplementów diety. Stąd też można tłumaczyć rozwój sieci aptek, między którymi rośnie coraz silniejsza konkurencja. Polski Instytut Badań Jakości, przy współpracy z portalem Onet.pl, postanowił zapytać klientów o ich opinię na temat aptek: gdzie jest najlepsza i najbardziej fachowa obsługa a gdzie są najniższe ceny i atrakcyjne promocje? Oto najnowszy ranking aptek sieciowych, powstały w oparciu o zebranie 1005 opinii klientów.

W badaniu poprosiliśmy o ocenę 14 sieci aptek działających w Polsce, a do stworzenia końcowego rankingu uwzględniliśmy te, które uzyskały liczbę wskazań, umożliwiającą dokonanie analiz:

  • Apteka Dyżurna
  • Apteka Gemini
  • Apteka Słoneczna
  • DOZ (Dbam o zdrowie)
  • Max
  • DR ZDROWIE
  • EuroApteka
  • Super-Pharm
  • Ziko Apteka

Obsługa klienta

Badają obsługę klienta zwrócono szczególną uwaga na to, czy farmaceuta zaoferuje przynajmniej dwa leki do wyboru oraz czy rzetelnie poinformuje o leku kupowanym bez recepty. Za rzetelną informację uznano poinformowanie o dawkowaniu leku oraz jego przeciwskazaniach. Dodatkowo w tej części badania proszono klientów aptek o ocenę uprzejmości oraz zaangażowania pracowników, którzy ich obsługiwali, o cenę dostępności poszukiwanych leków w konkretnej aptece oraz o to, czy z reguły tworzą się w niej kolejki, które przecież też stanowią pewną niedogodność dla klientów.

Obsługa klienta zostatała wyróżniona w trzech sieciach aptek: Apteka Gemini, Apteka Słoneczna i DR ZDROWIE.

Najniższe ceny

Ceny leków są nierzadko głównym powodem, dla którego decydujemy się udać do konkretnej apteki. Pytaliśmy się zatem o to, czy produkty oferowane są w przystępnych cenach.  Badając to kryterium zadaliśmy naszym respondentom także pytanie czy pracownicy oferowali im tańsze zamienniki leków oraz czy apteka często ogłasza atrakcyjne promocje na medykamenty.

Badając ceny leków nasi respondenci uznali, że na wyróżnienie pod względem tego kryterium zasługuje aptek DR ZDROWIE, Słoneczna oraz Gemini.

Najlepsza sieć aptek – zdaniem polskich konsumentów

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria użyte w badaniu, respondenci za najlepszą sieć aptek uznali DR ZDROWIE. Drugie miejsce i wyróżnienie otrzymała Apteka Gemini, a pierwszą trójkę z wyróżnieniem zamyka Apteka Słoneczna.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w poszczególnych kategoriach prezentujemy dla trzech najlepszych aptek. Wszystkie one zasłużyły na Wyróżnienie.

Obsługa klienta

 FirmaWynikInfo
1DR ZDROWIE84,2%
2Apteka Gemini83,1%
3Apteka Słoneczna82,2%

Najniższe ceny

 FirmaWynikInfo
1DR ZDROWIE84,7%
2Apteka Gemini82,1%
3Apteka Słoneczna82,0%