Park samochodów osobowych w Polsce 2019: więcej niż jeden samochód na gospodarstwo domowe

Park samochodów osobowych w Polsce 2019: więcej niż jeden samochód na gospodarstwo domowe

Zarówno rejestracje nowych samochodów, jak i import samochodów używanych do Polski są na wysokim poziomie. W 2019 roku do polskiego parku samochodowego doszło 1,5 mln nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych. W roku 2018 liczba ta była podobna.

Na koniec 2019 r. polski stan samochodowy składał się z około 24,5 mln jednostek, co oznacza wzrost o 1 mln w porównaniu z rokiem poprzednim. Biorąc pod uwagę fakt, że w 2000 r. polski zasób samochodów osobowych liczył poniżej 10 mln samochodów, wzrost ten jest znaczny.

Ostatnie analizy pokazały jednak, że oficjalne liczby mogą być zawyżone. Znaczna część oficjalnych danych rejestracyjnych wydaje się być nieaktualna. Część samochodów nie została prawidłowo wyrejestrowana, co może prowadzić do zawyżenia stanu polskich samochodów osobowych w granicach 30%. Dlatego też należy ostrożnie posługiwać się oficjalnymi danymi rejestracyjnymi. Pozostałe liczby zakładają około 17 mln pojazdów osobowych w stanie z 2018 roku.

Niemniej jednak, wzrost liczby samochodów osobowych w Polsce jest faktem. Innym faktem jest wiek polskich samochodów osobowych: W 2018 r. średni wiek wynosił około 13 lat. Oznacza to, że na polskich drogach znajduje się sporo bardzo starych samochodów.

Na jedno gospodarstwo domowe przypada od 1,2 do 1,5 samochodu, w zależności od używanej liczby zasobów samochodowych. Samochód jest obecnie obecny w prawie każdym polskim gospodarstwie domowym. Samochody elektryczne czy hybrydowe Plug-In nie odgrywają dotychczas znaczącej roli w polskiej flocie samochodowej.

Nasze statystyki pokazują rozwój zasobu samochodów osobowych w Polsce w latach 2000 – 2019. Obecnie stan ten stale rośnie.

Źródło: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), szacunki PIBJA na 2019 r.