Badanie opinii użytkowników: Marki pralek

Badanie opinii użytkowników: Marki pralek
Washing machines, dryer and other domestic appliance equipment in the store

Według szacunków ekspertów ze Związku Pracodawców AGD ceced Polska wydatki konsumentów na sprzęt gospodarstwa domowego wyniosły w roku 2016 prawie 10 mld zł[1]. Bardzo duża cześć tego sprzętu produkowana jest w naszym kraju, zarówno przez znane zagraniczne marki (LG, Electrolux, Whirpool, czy Samsung), jak i firmy oparte na rodzimym kapitale (Amica, Zelmer czy Polar). Pomimo stałego wzrostu dochodów konsumentów zakup produktów dużego AGD jest ciągle znaczącym wydatkiem, co sprawia, że duży wpływ na decyzje zakupowe ma jakość produktu. W listopadzie 2017 roku Polski Instytut Badań Jakości zbadał opinie użytkowników na temat jakości posiadanych przez nich pralek, na podstawie których sporządzono ranking marek.

Metodologia badania

Badanie marek pralek zostało przeprowadzone na grupie 1947 respondentów, zróżnicowanej pod względem dochodów oraz wielkości gospodarstwa domowego. Głównym kryterium doboru  badanych było posiadanie i użytkowanie pralki w gospodarstwie domowym w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Ankietowani zostali podzielni na pięć grup wiekowych (18-24, 25-34, 35-44, 45-54 oraz powyżej 55), a ich zadaniem było dokonanie oceny użytkowanej pralki na podstawie pytań zawartych w ankiecie internetowej (metodologia CAWI), obejmujących takie aspekty jak: stosunek jakości do ceny (waga 40%), jakość produktu (waga 40%) i zaufanie do marki (waga 20%). W badaniu wzięto pod uwagę jedynie te marki, które zostały ocenione co najmniej 80 razy. Oceny wyrażono w skali sześciostopniowej, gdzie ocena 1 była najniższa, a ocena 6 najwyższa.

Uczestnicy i wyniki badania

W ramach badania pt. „Marki pralek” przetestowano następujące marki pralek:

  • Amica
  • Beko
  • Bosch
  • Candy
  • Electrolux
  • Indesit
  • LG
  • Polar
  • Samsung
  • Siemens
  • Whirpool

Oprócz 11 powyższych producentów pralek, w panelu ankietowym znalazło się również 10 innych marek, które nie uzyskały jednak wymaganych osiemdziesięciu ocen (Hotpoint, AEG, Zanussi, Gorenje, Hoover, Miele, Haier, Sharp, MPM oraz Ravanson), co sprawiło, iż nie zostały uwzględnione w badaniu.

Zdecydowanie najlepiej ocenianą przez konsumentów marką pralek okazała się marka Bosch, która odniosła zwycięstwo w rankingu ogólnym ze średnią oceną 5,1. Na drugim miejscu z wynikiem 5,0 uplasowała się firma Samsung, a ostatnie miejsce na podium zajęła firma Electrolux ze średnią oceną 4,9.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w poszczególnych kategoriach badania okazały się zbieżne z wynikami ogólnymi. W kategorii „stosunek jakości do ceny” zwyciężył Bosch przed Samsungiem i Electroluxem. Marki Bosch oraz Samsung oferują zadaniem użytkowników „najwyższą jakość pralek” (ex aequo pierwsze miejsce), podczas gdy firma LG uzyskała wyróżnienie w tej kategorii. Najwyższym zaufaniem do marki może pochwalić się firma Bosch, ponownie wyprzedzając Samsunga i LG.

Podsumowując wyniki badania daje się zauważyć stosunkowo wysokie oceny przyznane przez konsumentów we wszystkich kategoriach oraz niewielkie różnice w ocenach pomiędzy kategoriami. Średni wynik zmiennej „jakość produktu” wyniósł bowiem 4,7, podczas gdy „stosunek jakości do ceny” oraz „zaufanie do marki” oceniono średnio na 4,8. Oznacza to, że znaczna większość z nas jest zadowolona z jakości pralek oferowanych przez czołowe marki na rynku.

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Bosch 5,2 bardzo dobry
2 Samsung 5,0 bardzo dobry
3 Electrolux 4,9 dobry+

Jakosć produktu

  Firma Wynik Info
1 Bosch 5,0 bardzo dobry
2 Samsung 5,0 bardzo dobry
3 LG 4,9 dobry+

Zaufanie do marki

  Firma Wynik Info
1 Bosch 5,2 bardzo dobry
2 Samsung 5,1 bardzo dobry
3 LG 5,0 bardzo dobry