Kantory internetowe – jak wybrać?

Kantory internetowe - jak wybrać?

Kantory internetowe to specyficzna dla polskiego rynku usługa. Powszechność walutowych kredytów hipotecznych i duże „spready walutowe” w bankach stworzyły w Polsce doskonałe warunki do ich rozwoju. Z roku na rok ich udział w wymianie walut rośnie, a na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów oferujących taką usługę w sieci. Gdzie warto wymieniać walutę internetowo i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dostawcy?

Wraz z rosnącą liczbą dostawców wybór odpowiedniego kantoru internetowego staje się dla konsumenta coraz trudniejszy. Polski Instytut Badań Jakości w styczniu 2017 w swoim teście przyjrzał się dokładnie tego typu usługom. W teście uwzględniliśmy 12 kantorów internetowych:

  • Amronet.pl
  • Cinkciarz.pl
  • ErgoKantor.pl
  • FritzExchange.pl
  • InternetowyKantor.pl
  • Kantor.Aliorbank.pl
  • KantorOnline.pl
  • Liderwalut.pl
  • Rkantor.com
  • TopFX.pl
  • Trejdoo.pl
  • Walutomat.com

Wśród nich znajdują się liderzy rynku, kilka mniejszych serwisów oraz platformy prowadzone przez banki. Testowaliśmy zarówno platformy oparte na „wymianie społecznościowej” (handel walutą pomiędzy użytkownikami) oraz platformy bezpośrednio „handlujące” z klientem. W badaniu pominęliśmy „zamknięte” platformy bankowe, dostępne jedynie dla klientów prowadzących je banków.

Każdy z konkurentów został przez nas oceniony w 4 obszarach:

Zakres usług – waga w ocenie ogólnej 30%

W tym obszarze sprawdzaliśmy liczbę usług dostępnych dla użytkownika oraz ich zakres. M.in. sprawdzaliśmy liczbę walut dostępnych na platformie, ilość banków z których dostępne są błyskawiczne przelewy oraz dostępność usług dodatkowych związanych z wymianą waluty.

Komfort i bezpieczeństwo – waga w ocenie ogólnej 30%

Kolejny obszar testowy opisuje na ile wygodne jest korzystanie z danej usługi oraz na ile jest ona bezpieczna, co jest bardzo istotną cechą usług finansowych.

Koszty wymiany – waga w ocenie ogólnej 30%

Ocena kosztów wymiany w wypadku kantorów internetowych miała dwa składniki – ewentualne wynagrodzenie kantoru internetowego za usługę (prowizja, opłata za przelewy) oraz kurs wymiany. W badaniu kosztów posłużyliśmy się 8 scenariuszami wymiany zawierającymi takie elementy jak bank, z którego następuje wymiana,  czy ilość wymienianej waluty.

 Obsługa klienta – waga w ocenie ogólnej 10%

W obszarze obsługi klienta zbadaliśmy dostępność kontaktu z usługodawcą oraz jakość wsparcia udzielanego telefonicznie.

Odpowiedni dobór kantoru do twojej sytuacji pozwoli zaoszczędzić pieniądze

W trakcie wyboru kantoru internetowego odpowiedni zakres usługi jest jednym z ważniejszych kryteriów, które konsument powinien wziąć pod uwagę. Przede wszystkim należy szukać kantorów współpracujących z bankiem, w którym mamy konto i z którego planujemy dokonywać wymiany. Współpraca kantoru z bankiem klienta ważna jest z dwóch powodów – daje gwarancję szybkiego zasilenia transakcji oraz pozwala zaoszczędzić na przelewach zwrotnych na nasze konto walutowe. Przelewy zwrotne  na konta walutowe często są istotnym kosztem i opłaty za nie mogą wynieść nawet kilkanaście złotych. Wśród testowanych kantorów liczba banków współpracujących z usługami wahała się od 5 do 18. Większość kantorów współpracuje z największymi bankami, ale jeżeli konsument posiada konto w mniej popularnym banku lub banku spółdzielczym należy upewnić się, czy, aby na pewno przelewy zwrotne są darmowe. Zasilenie transakcji w złotówkach w praktycznie każdym przypadku jest darmowe.

Kolejną ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego kantoru będzie pytanie jaki jest cel wymiany i w jakich warunkach się odbywa. Np. jeżeli celem wymiany jest samodzielna spłata kredytu walutowego warto poszukać kantoru z możliwością założenia zlecenia stałego. Wtedy kantor kontaktuje się z nami co miesiąc w zdefiniowanym przez nas dniu, przed spłatą raty i podaję dokładną kwotę w złotych, za którą możemy zakupić odpowiednią ilość waluty do spłaty raty. Inny możliwy przypadek to wymiana w celu wysłania środków w obcej walucie na konto zagranicą. Wtedy należy zwrócić uwagę, czy usługa obsługuje przelewy zagraniczne w walucie obcej. Wśród testowanych 12 usług 10 kantorów pozwala na przelanie waluty obcej zagranicę.

W innych wypadkach istotne mogą być takie kwestie jak ilość dostępnych walut w usłudze, możliwość negocjacji kursu wymiany, czy np. możliwość wypłaty obcej waluty w gotówce.

Najszerszy zakres usług w naszym teście oferował serwis Cinkciarz.pl, który oceniliśmy na 94%. Drugie miejsce zajął Rkantor.com (92%), a trzecie kantor internetowy Alior Banku (86%).

Komfort i bezpieczeństwo

Niezaprzeczalnym argumentem na rzecz kantorów internetowych jest możliwość dokonania wymiany bez wypłaty gotówki i bez wychodzenia z domu. Oferuje to każdy z kantorów internetowych. Istnieją jednak duże różnice w komforcie korzystania z tych usług. W obszarze „Komfort i bezpieczeństwo” ocenialiśmy przejrzystość informacji i interfejsu w na każdym etapie procesu wymiany, począwszy od rejestracji do wykonania przelewu zwrotnego na nasze konto. Innym bardzo istotnym składnikiem oceny w tym obszarze było bezpieczeństwo korzystania z usługi. W tym zakresie ocenialiśmy dostępne na stronie zabezpieczenia oraz status operatora usługi.

Pierwszym krokiem w internetowej wymianie waluty będzie założenie konta w wybranej usłudze. W większości przypadków rejestracja jest jasna i prosta, ale w trakcie testów zauważyliśmy kilka problemów. Np. nie każda z usług wyświetla dane kontaktowe z infolinią , czy konsultantem w innej formie w trakcie rejestracji. Niektóre z usług z wymagają dodatkowego przelewu potwierdzającego tożsamość. W jednej z usług stwarzało to istotne problemy, gdyż format przelewu nie był obsługiwane nawet przez większe banki i konieczna była rejestracja osobiście w oddziale operatora usługi!

Po rejestracji możemy przystąpić do pierwszej wymiany, która rozpoczyna się od zasilenia transakcji lub portfela w usłudze. Zasilenie polega na wykonaniu przelewu na konto usługi. Przelew ten w większości przypadków musi mieć zdefiniowany przez usługodawcę tytuł i odbywa się na wskazane konto. Wygodnym dla klienta rozwiązaniem jest wyświetlenie ekranu na którym wygodnie można skopiować dane do przelewu oraz na którym wyświetlony jest link do internetowej aplikacji banku klienta. Niestety nie każdy z kantorów wyświetlał te kluczowe informacje w taki sposób, a niektóre z usług robią to wręcz nieczytelnie. Jedna z testowanych usług w gruncie rzeczy nawet nie umieściła informacji o sposobie doładowania konta i ogranicza się jedynie do podania numeru konta w panelu klienta, bez odpowiedniej informacji, ze to jest konto na które należy wpłacić pieniądze.

Po zasileniu portfela lub transakcji następuje wymiana. W tym wypadku bardzo ważnym jest aby klient otrzymał jasną i czytelną informację o kosztach wymiany, czyli jaką kwotę należy przelać w danej walucie lub zaangażować z portfela, po jakim kursie nastąpi wymiana i czy klient otrzymuje potwierdzenie transakcji. Oceny kantorów pod tym kątem były wysokie i na tym etapie nie zauważyliśmy większych uchybień.

W obszarze bezpieczeństwa notowaliśmy przede wszystkim czy kantor posiada standardowe środki bezpieczeństwa takie jak szyfrowanie danych SSL na stronie, czy dwuetapowa autoryzacja transakcji. Oprócz powyższych w ocenie bezpieczeństwa braliśmy również pod uwagę status spółki operatora usługi. Jest to o tyle istotne, że odpowiedni status spółki zapewnia nadzór KNF nad realizacją usługi. Bez tego statusu nadzór nad działalnością kantoru praktycznie nie istnieje, co zresztą jest częstym zarzutem w publikacjach na temat tej branży.

W obszarze „Komfort i bezpieczeństwo” pierwsze miejsce zajął z wynikiem 95% zajął Walutomat.pl, drugie serwis Rkantor.com(92%) , trzeci był Internetowykantor.pl (91%).

Koszty wymiany nie zawsze najważniejszy

Ustalenie najkorzystniejszego dla nas kantoru internetowego z punktu widzenia kosztów nie jest zadaniem tak prostym jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście najważniejszym składnikiem jest kurs wymiany. Jednak szukając najtańszego kantoru nie można ograniczać się jedynie do porównania kursów walutowych. Dodatkowe składniki kosztów to ewentualna prowizja za wymianę (0,2% wartości wymiany) oraz koszty przelewów zwrotnych do naszego banku. W całościowym koszcie należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. W ramach naszego testu monitorowaliśmy kursy wymiany 12 kantorów przez 7 dni w styczniu 2017. Na potrzeby testu zostało stworzonych 8 scenariuszy zawierających bank, z którego wymiana miała miejsce, parę walutową oraz ilość kupowanej/sprzedawanej waluty. Do porównania wykorzystaliśmy kwoty, które dany operator przesłałby po wymianie na nasze konto. Jeżeli transakcja dotyczyła zakupu waluty za Złotówki wyższa kwota przelana na nasze konto w walucie obcej dawała wyższą ocenę. Podobnie ocenialiśmy sprzedaż waluty obcej za Złotówki. W porównaniu kosztów najlepiej wypadł Ergokantor.pl, drugie miejsce zajął Kantor.aliorbank.pl, a trzecie Cinkciarz.pl. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, ze wszyscy oceniani konkurenci mieli ocenę bliską 100%, czyli różnice pomiędzy nimi były minimalne. Tak więc, o ile nie obracamy dużą ilością waluty w kantorach internetowych, koszty nie powinny być pierwszym i podstawowym kryterium wyboru danej usługi.

Obsługa klienta na bardzo dobrym poziomie

Ostatnim obszarem oceny kantorów internetowych w naszym teście była obsługa klienta. W jego ramach sprawdzaliśmy godziny dostępności infolinii, ilość form kontaktu z konsultantami oraz koszty połączenia z konsultantem. Dodatkowo nasi tajemniczy klienci dzwonili do każdej z usług z 5 scenariuszami zawierającymi potencjalne pytania na temat usługi. Wg naszego testu na najlepszą jakość obsługi można liczyć w obu serwisach firmy Currency One – Walutomat.pl (1 miejsce) oraz Internetowykantor.pl(2 miejsce). Na trzecim miejscu uplasował się Rkantor.com.

Rkantor.com najlepszym kantorem internetowym w teście PIBJA

Zwycięzcą testu kantorów internetowych został serwis banku Raiffeisen Bank Rkantor.com, który na 100 możliwych punktów uzyskał 94. Drugie miejsce z wynikiem 92 punkty zajął Cinkciarz.pl, a na trzecim uplasował się serwis Kantor.aliorbank.pl z wynikiem 86 punktów.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w poszczególnych kategoriach znajdą Państwo tutaj. Pokazujemy zawsze 3 najlepsze firmy w każdej z kategorii testu.

Zakres usług

  Firma Wynik Info
1 Cinkciarz.pl 94% 5,2 | Bardzo dobry
2 Rkantor.com 92% 4,9 | Bardzo dobry
3 Kantor.Aliorbank.pl 90% 4,6 | Bardzo dobry

Komfort i bezpieczeństwo

  Firma Wynik Info
1 Walutomat.pl 95% 5,3 | Bardzo dobry
2 Rkantor.com 92% 4,9 | Bardzo dobry
3 Internetowykantor.pl 91% 4,8 | Bardzo dobry

Koszty wymiany

  Firma Wynik Info
1 ErgoKantor.pl 99% 6,0 | Celujący
2 Kantor.Aliorbank.pl 99% 6,0 | Celujący
3 Cinkciarz.pl 99% 6,0 | Celujący

Obsługa klienta

  Firma Wynik Info
1 Walutomat.pl 93% 5,0 | Bardzo dobry
2 Internetowykantor.pl 92% 4,9 | Bardzo dobry
3 Rkantor.com 91% 4,8 | Bardzo dobry