Karmy dla psów 2020

Karmy dla psów 2020

Dla większości właścicieli pies jest nie tylko pupilem, ale raczej członkiem rodziny. Pragniemy, by otrzymywał wszystko, co najlepsze, w tym oczywiście zdrowe pożywienie. W karmie powinny znajdować się mięso i ryby, jaja, zdrowe oleje, warzywa i owoce oraz inne surowce pochodzenia roślinnego, w odpowiednich proporcjach. Dobrze jest więc wiedzieć, w jaki sposób spośród dziesiątek gotowych karm dla psów wybrać tę najlepszą.

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) we współpracy z miesięcznikiem Dobre Rady przeprowadził w ostatnich miesięcach badanie opinii klientów na temat suchej karmy dla psów. Odbyło się ono metodą CAWI, czyli przez zebranie informacji na podstawie ankiet wypełnionych w formie elektronicznej. Przepytanych zostało ponad 500 polskich konsumentów. Zapytano, jakie marki karmy kupują i do każdej z nich poproszono o szczegółową opinię.

Ankieterzy udzielili odpowiedzi w formie punktów w skali 1-10 na konkretne zagadnienia, takie jak:

Ta karma nie uczula mojego psa

Ta karma dobrze wpływa na układ trawienny mojego psa

Ta karma nie jest tucząca dla mojego psa

Po tej karmie mój pies ma ładną/zdrową sierść

Ta karma ma długi termin przydatności do spożycia

Ta karma nie wysycha zbyt szybko po otwarciu

Ta karma nie traci świeżości po otwarciu

Mój pies chętnie je karmę tej marki

Ta marka oferuje szeroki wybór rodzajów karm

Ta karma ma przystępną cenę.

Wyniki

W badaniu z 27 proponowanych wyłoniono 9 marek, które zebrały wystarczającą ilość opinii do przeprowadzenia analizy. Najlepszą z nich okazała się Brit. Najwięcej kupujących uważa, że karma ta nie uczula psa, dobrze wpływa na jego układ trawienny i sprawia, że sierść psa wygląda zdrowo. Także w kategorii świeżości marka Brit uzyskała najwyższą liczbę punktów. Uwzględniając wszystkie badane kategorie, marka Brit zdobyła 8,59 na maksymalnie 10 punktów.

Karma Puffi dostępna w sieci Biedronka według ankieterów nie tuczy psa oraz, co jest dość ważnym punktem, dostępna jest za przystępną cenę.

Marka Pedigree doceniona została za szeroki wybrór rodzajów karm, zostając zwyciezcą tej kategorii.

Najchętniej spożywane przez psy karmy, oczywiście zdaniem ich opiekunów, sprzedawane są pod marką Brit, Puffi oraz Purina Friskies. I właśnie w stosunku do tej trzeciej, najwięcej osób zdeklarowało się do chęci ponownego zakupu.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

kategoria "Po tej karmie mój pies ma ładną i zdrową sierść"

  Firma Wynik Info
1 Brit 8,63 na 10 punktów
2 Puffi 8,50 na 10 punktów
3 Royal Canin 8,45 na 10 punktów

kategoria "Przystępna cena"

  Firma Wynik Info
1 Puffi 8,82 na 10 punktów
2 Friskies (Purina) 8,50 na 10 punktów
3 One (Purina) 8,29 na 10 punktów