Konsumencki test kiełbas

Konsumencki test kiełbas

Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość produktów spożywczych. Chętnie korzystamy z aplikacji mobilnych, które po zeskanowaniu kodu kreskowego, informują nas o zawartości szkodliwych substancji w kupowanym jedzeniu. Mamy wybór wielu marek i możemy decydować o tym, czym będziemy żywieni przez wiodących producentów artykułów spożywczych. Ale co w sytuacji, gdy nie mamy pod ręką stosownej aplikacji a przed udaniem się na zakupy zapomnieliśmy poradzić się znajomych, na opinii których zwykle polegamy?

Z głosem doradczym przychodzą eksperci Polskiego Instytut Badań Jakości, którzy przy współpracy z portalem Onet, postanowili zapytać polskich konsumentów o ich opinie na temat kupowanych przez nich produktów spożywczych. Tym razem prezentujemy II część z konsumenckiego testu wędlin, poświęconą obecnym na polskim rynku markom kiełbas. Które z nich i dlaczego zostały najwyżej ocenione? Jak odróżnić najlepsze marki od szeregu innych?

Do badania wybrano następujące, najbardziej popularne i szeroko dostępne w sprzedaży kiełbasy – marek tzw. „własnych” oraz „marketowych”

 1. Balcerzak
 2. Carrefour
 3. Henryk Kania
 4. JBB Bałdyga
 5. Kraina Wędlin (Biedronka)
 6. Krakus
 7. Madej Wróbel
 8. Morliny
 9. Pikok (Lidl)
 10. Sokołów
 11. Tarczyński

Respondenci mieli za zadanie wskazać marki kiełbas, które najczęściej kupują a potem określić każdą z nich za pomocą 10-cio stopniowej skali Likerta odpowiadając na następujące pytania/twierdzenia:

 • Kiełbasa tej marki jest zawsze świeża
 • Kiełbasa tej marki jest smaczna
 • Kiełbasa tej marki powstaje z dobrych produktów
 • Kiełbasa tej marki nie zawiera chemicznych ulepszaczy
 • Kiełbasa tej marki ma przystępną cenę
 • Ta marka oferuje wiele rodzajów kiełbas
 • Ponownie kupiłbym (kupiłabym) kiełbasę tej marki
 • Kiełbasę tej marki mogę polecić znajomym

Każdemu z powyższych twierdzeń przypisana była waga. Ostateczny wynik danej marki kiełbas to zsumowana średnia ważona z wyników otrzymanych w każdym ze stwierdzeń.

Najlepsza marka kiełbas zdaniem polskich konsumentów

Pierwsze miejsce zajęła marka Krakus. Kiełbasy tego producenta zostały najwyżej ocenione ze względu na swoją świeżość, smak, jakość produktów, z których powstają, brak chemicznych polepszaczy smaku oraz szerokość oferowanego asortymentu. Krakus zajął pierwsze miejsce także pod względem stosunku jakości do ceny.

Drugie miejsce przypadło kiełbasom z Sokołowa. Zostały one docenione przez konsumentów szczególnie za brak chemicznych polepszaczy smaku oraz przystępną cenę.

Trzecią pozycję konsumenci przypisali kiełbasom spod znaku Morlin. Szczególnie wysoko zostały one ocenione ze względu na smak oraz niezbyt wygórowaną ceną. Morliny zajęły wysoką, trzecią pozycję ze względu na stosunek jakości produktów do ich ceny.

Warto jeszcze wspomnieć o kiełbasach marki Madej Wróbel, docenionych za smak i cenę, co przełożyło się na drugie miejsce w kategorii stosunek jakości do ceny.

……………

.Ankieterzy zgłaszają się dobrowolnie i zapisują w anonimowej bazie respondentów na platformie Globis Survey.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w kategoriach pokazujemy dla trzech najlepszych, wyróżnionych w teście marek.

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Krakus 100% 1. Miejsce
2 Madej Wróbel 98,3% Wyróżnienie
3 Morliny 82,5% Wyróżnienie