Konsumencki test parówek

Konsumencki test parówek

Prawie 1/3 Polaków przynajmniej raz w tygodniu zjada parówkę, a rocznie wydajemy na nie prawie 100 złotych. Polski Instytut Badań Jakości przy współpracy z portalem Onet postanowił zapytać polskich konsumentów o to, które parówki są ich zdaniem najlepsze. Jak zatem wypadły poszczególne marki? Najnowszy ranking już jest dostępny.
Jeszcze do niedawna parówki były kojarzone z najtańszym pożywieniem. To się jednak zmienia, gdyż według ekspertów rynek parówek jest wart 2 do 3 mld złotych, więc firmy coraz mocniej konkurują o konsumenta starając się podnosić jakość swoich produktów. Praktycznie już każdy z większych zakładów mięsnych ma w swojej ofercie lepsze gatunkowo parówki. Szereg krajowych producentów wychodzi ze swoją ofertą na rynki europejskie. Czy zatem parówkami (wędliniarska) Polska stoi? I jak parówki oceniają Polacy – które marki królują na naszych stołach?

Prezentujemy III część konsumenckiego testu wędlin: w pierwszej części przyglądaliśmy się salami, a w drugiej kiełbasie. Dziś nadszedł czas na parówki.
Do badania zostały wybrane najpopularniejsze w Polsce marki parówek. W pierwszym kroku konsumenci z listy 20 marek dostępnych na rynku mieli wskazać te, które kupują najczęściej. W drugim kroku poproszeni zostali o ich ocenę. Tak powstała poniższa lista:
1. Berlinki
2. Henryk Kania
3. Indykpol
4. Kraina Wędlin
5. Krakus
6. Pikok
7. Morliny
8. Sokołów
9. Tarczyński

Konsumenci oceniali parówki odpowiadając na 9 pytań/twierdzeń wykorzystując do tego 10-cio stopniową skalę Likerta, na której 1 oznaczło, że „w ogóle się nie zgadzam” a 10 – „zgadzam się całkowicie”. Poniżej lista pytań:

  • Parówki tej marki są zawsze świeże
  • Parówki tej marki są smaczne
  • Parówki tej marki powstają z dobrych produktów
  • Parówki tej marki nie zawierają chemicznych ulepszaczy
  • Parówki tej marki mają przystępną cenę
  • Ta marka oferuje wiele rodzajów parówek
  • Ponownie kupiłbym (kupiłabym) parówki tej marki
  • Parówki tej marki mogę polecić znajomym

Każdemu pytaniu przypisana była waga. Suma tych wag wynosiła 100%. Wynik osiągnięty przez każdą badaną markę to średnia ważona zebranych opinii.

Najlepsze polskie parówki zdaniem konsumentów

Uczestnicy testu konsumenckiego najwyżej ocenili parówki marki Tarczyński. Zdaniem badanych produkty z tych zakładów są najsmaczniejsze, powstają z najlepszych składników, nie zawierają chemicznych ulepszaczy oraz mają przystępną cenę.
Drugie miejsce przypadło parówkom Krakus. Konsumenci zwrócili uwagę na dobry skład tych parówek oraz docenili je za brak lub niską zawartość chemicznych polepszaczy smaku.
Pierwszą trójkę zamykają, zdaniem konsumentów, parówki produkowane pod marką Morliny. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu o Berlinki, które również powstają w zakładach Morlin. W tym wypadku badani szczególnie podkreślali świeżość parówek.

Jakość vs. cena?

W badaniu posłużono się kategorią stosunek jakości do ceny – to znaczy, zestawiono ogólną ocenę jakości każdej z marek parówek z opinią badanych odnośnie ich ceny. Ostatecznie przecież wszystko ma swoją wartość i nie lubimy płacić za coś więcej, niż to jest warte.
Najwyższy stosunek jakości do ceny przypadł ponownie parówkom z zakładów Tarczyński. Ich wysoka jakość spotkała się z relatywnie akceptowalną przez konsumentów ceną. Drugie miejsce pod względem stosunku jakości do ceny zajęły parówki Pikok, sprzedawane w sklepach Lidl. Utrzymując dobrą jakość – szczególnie wysoka ocena w kryterium świeżości, niezła jeśli chodzi o smak – są one postrzegane jako oferta w rozsądnej cenie. Pierwszą trójkę zamykają parówki spod znaku Krainy Wędlin, a więc dostępne w sklepach Biedronka. Także tutaj akceptowalny przez klientów poziom jakości produktów spotkał się z zadowalającą ceną.

……………

Ankieterzy zgłaszają się dobrowolnie i zapisują w anonimowej bazie respondentów na platformie Globis Survey.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w kategoriach testu pokazujemy dla trzech najlepszych marek

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Tarczyński 100,0% 1. Miejsce
2 Pikok 92,9% Wyróżnienie
3 Kraina Wędlin 90,0% Wyróżnienie