Letnie opony samochodowe 2020

Letnie opony samochodowe 2020

Po raz kolejny zajmujemy się tematem opon samochodowych używanych przez polskich kierowców. Tym razem opony letnie, specjalnie zaprojektowane do jazdy przy wyższej temperaturze i do odpowiednich warunków atmosferycznych.

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) przeprowadził w ostatnich miesiącach we współpracy z redakcją Auto Świat badanie opinii klientów na temat opon letnich. Odbyło się ono metodą CAWI, czyli przez zebranie informacji na podstawie ankiet wypełnionych w formie elektronicznej. Przepytanych zostało ponad 1700 polskich konsumentów. Zapytano, jakiej marki opony posiadają, a do każdej z nich poproszono o szczegółową opinię.

Ankieterzy udzielili odpowiedzi w formie punktów w skali 1-10 na konkretne zagadnienia, takie jak:

Opony są ciche podczas jazdy

Nie stają się zbyt miękkie przy wysokich temperaturach

Opony zapewniają odpowiednią drogę hamowania

Opony zapewniają dobra przyczepność na suchej nawierzchni

Opony zapewniają dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni

Opony dobrze amortyzują drobne nierówności na drodze

Opony gwarantują stabilne prowadzenie pojazdu

Opony nie zużywają się szybko (są trwałe)

Opony są odporne na uszkodzenia

Opony mają przystępną cenę

Opony tek marki mają innowacyjne rozwiązania

W badaniu ze wszystkich proponowanych wyłoniono 14 marek, które zebrały wystarczającą ilość opinii do przeprowadzenia analizy.

Wyniki

Najlepszymi z nich okazały się opony letnie marki Bridgestone. Ogółem kierowcy uważają, że są one najlepsze pod wieloma względami, co czyni tę markę zwyciązcą większości badanych kategorii. Najczęściej ankieterzy polecają tę markę swoim znajomym. Opony marki Bridgestone zdobyły w badaniu 8,85 na maksymalnie 10 punktów.

Na drugiej pozycji uplasowały się opony marki Goodyear, które według ankieterów najlepiej zapewniają odpowiednią drogę hamowania. Na 10 możliwych punktów uzyskały one w sumie 8,78.

Marka Continental zajęła trzecie miejesce z ogólnyn wynikiem 8,65 na 10.

Należy wspomnieć tu także opony marki Michelin, które gwarantują bardzo dobrą przyczepność zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni oraz świetnie amortyzują nierówności na drodze.

Przyjrzeliśmy się także wynikom pod względem wieku oraz płci. I tu pojawiły się znaczne różnice. Otóż według najmłodszych ankieterów, tych w wieku 18-24 lat, najlepsze opony to Kormoran. Zdobyły one w wielu kategoriach u tych osób maksymalną liczbę punktów. Natomiast top 3 wsród polskich mężczyzn to: Goodyear, Firestone i Continental.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Opony nie zużywają się szybko (są trwałe)

  Firma Wynik Info
1 Bridgestone 8,86 /10
2 Goodyear 8,75 /10
3 Continental 8,61 /10

Opony zapewniają odpowiednią drogę hamowania

  Firma Wynik Info
1 Goodyear 8,85 /10
2 Bridgestone 8,80 /10
3 Continental 8,74 /10

Opony są odporne na uszkodzenia

  Firma Wynik Info
1 Bridgestone 8,81 /10
2 Goodyear 8,70 /10
3 Michelin 8,63 /10