Najlepsi ubezpieczyciele domu i mieszkania

Najlepsi ubezpieczyciele domu i mieszkania

Ubezpieczanie nieruchomości jest w Polsce dość powszechne. Częściowo dzieje się tak za sprawą wymogów, jakie przed osobami chcącymi kupić dom lub mieszkanie na kredyt stawiają banki. Częściowo zaś jest to efekt bogacenia się społeczeństwa i jego rosnącej świadomości. Dziś za relatywnie niewielką kwotę możemy ubezpieczyć swój majątek. Dlatego rozważając zakup ubezpiecznia, warto również zwrócić uwagę na inne aspekty, jak obsługa klienta czy szczegółowy zakres ochrony.

Założenia badania

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) postanowił sprawdzić, co uważają klienci na temat towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy dla nieruchomości. W teście uwzględniono 12 takich towarzystw. Zapytano, czy łatwo jest uzyskać obszerne informacje na temat ich produktów ubezpieczeniowych, czy zasady i warunki ubezpieczenia są jasno wyjaśnione, czy klienci otrzymali fachową poradę przed podjęciem decyzji i czy wybierając konkretne ubezpieczenie czują się dobrze chronieni. Inne pytania dotyczyły obsługi klienta danej firmy, łatwości nawiązania kontaktu, uprzejmości i kompetencji pracowników, zrozumiałej komunikacji czy sposobu rozstrzygania roszczeń. Zapytano także o cenę ubezpieczenia i czy jest ona odpowiednia do oferowanych warunków oraz o ogólne zadowolenie i skłonność polecenia ubezpieczyciela znajomym.

Test PIBJA został zrealizowany w listopadzie 2021 roku. Udział w nim wzięły następujące towarzystwa ubezpieczeniowe:

 • Allianz
 • Aviva
 • Generali
 • InterRisk
 • Link4
 • Proama
 • TUZ
 • PZU
 • ERGO Hestia
 • Nationale-Nederlanden
 • Uniqua
 • Warta

Otrzymane rezultaty

Po podliczeniu głosów wyłoniliśmy czołówkę firm ubezpieczeniowych oferujących polisy mieszkaniowe. Znalazły się w niej PZU, Warta i ERGO Hestia. Są to firmy dość głęboko zakorzenione w świadomości Polaków. PZU istnieje od ponad 200 lat, Warta od 100, a w porównaniu nowa ERGO Hestia od 30 lat. Ta trójka zajmuje górne miejsca w pojedynczych kwestiach zadowolenia klientów, oferuje według ankieterów najlepsze warunki i stosunek ceny do oferowanych usług.

W kategorii Obsługa klienta w pierwszej trójce pojawia się LINK4, działające od 2003 roku i jako pierwsze w Polsce towarzstwo ubezpieczeń oferujące ubezpieczenia direct. LINK4 na początku swojej działalności oferowało tylko sprzedaż podstawowych ubezpieczeń samochodu (OC, AC). Obecnie przedsiębiorstwo oferuje również ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie turystyczne i ubezpieczenia dla firm. Dziś wchodzi w składa Grupy PZU SA. W tegorocznym badaniu ubezpieczeń samochodowych przprowadzonym przez PIBJA towarzystwo LINK4 zajęło 1. miejsce. Szczegóły tego badania znajdziecie TUTAJ.

Wyróżniliśmy dodatkowo dwa towarzystwa, które jednocześnie zajeły 5. pozycję w rankingu. Są to Aviva i Allianz. Ich ubezpieczenia nieruchomości również cieszą się uznaniem klientów. Co ciekawe, z końcem listopada tego roku Aviva została ostatecznie przejęta przez Allianz. Sprawiło to, że Allianz stał się piątym co do wielkości ubezpieczycielem na polskim rynku.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Poniżej zamieszczamy wyniki poszczególnych kategorii badania. Przedstawiamy trzy najlepsze towarzystwa w każdej kategorii.
W kategorii "Obsługa klienta" uwzględniliśmy kwestie uprzejmości i kompetencji pracowników, łatwość kontaktu, fachową poradę, dostępność informacji na temat produktów.

Obsługa klienta

  Firma Wynik Info
1 PZU 76,5 % Najlepsza obsługa klienta
2 Warta 74,2 % Znakomita obsługa klienta
3 Link4 73,4 % Znakomita obsługa klienta

Warunki i ceny

  Firma Wynik Info
1 PZU 75,3 % Najlepsze warunki i ceny
2 Warta 74,0 % Znakomite warunki i ceny
3 Ergo Hestia 73,4 % Znakomite warunki i ceny

Chęć polecenia

  Firma Wynik Info
1 PZU 75,2 % Najchętniej polecane
2 Ergo Hestia 74,3 % TOP 3
3 Warta 73,6 % TOP 3