Najlepsze karmy dla kotów

Najlepsze karmy dla kotów

Czym karmimy swoich pupili? Z pewnością pytamy się, czy nasze koty dostają to, co najlepsze? Jakie zagadnienia ważne są przy wyborze karmy, którą je żywimy?

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) przeprowadził w ciągu ostatnich miesięcy badanie opinii klientów na temat dostępnych na rynku marek karmy dla kotów. Odbyło się ono przez zebranie informacji na podstawie ankiet wypełnionych w formie elektronicznej. Przepytanych zostało ponad 500 właścicieli kotów. Zapytano, jakie marki karmy kupują i do każdej z nich poproszono o szczegółową opinię. Zebrano w ten sposób ponad 1400 opinii.

Ankieterzy udzielili odpowiedzi w formie punktów w skali 1-10 na konkretne zagadnienia, takie jak:

Ta karma nie uczula mojego kota

Ta karma dobrze wpływa na układ trawienny mojego kota

Ta karma nie jest tucząca dla mojego kota

Po tej karmie mój kot ma ładną i zdrową sierść

Ta karma jest bogata w składniki odżywcze

Ta karma nie zawiera chemicznych ulepszaczy

Ta karma ma wysoką zawartość mięsa

Wyniki

W badaniu z 25 proponowanych wyłoniono 11 marek, które zebrały wystarczającą ilość opinii do przeprowadzenia analizy. Są to marki: Brit, Butchers, Felix, Friskies, Gourmet, Kitekat, One, Royal Canin, Sheba, Whiskas oraz Winston.

Najlepszą z nich okazała się marka Whiskas. Kupujący w największym stopniu uważają, że karma ta nie jest tucząca dla kota, dobrze wpływa na jego układ trawienny i sprawia, że mój kot ma ładną, zdrową sierść oraz że chętnie poleciliby tę markę znajomym. Konsumenci uwazają również, iz marka Whiskas oferuje najnardziej szeroki wybór karm. Po analizie odpowiedzi karmy Whiskas zwyciężają także w kategorii „Stosunek ceny do jakości”. Uwzględniając wszystkie badane zagadnienia badania, marka Whiskas zdobywa ponad 8 na maksymalnie 10 punktów.

Marka KitKat doceniona została za szeroki wybór rodzajów karm oraz przystępną cenę. Zajmuje w badaniu drugie miejsce.

Na trzecim miejscu, z niewielką różnicą w wyniku ogólnym, plasuje się karma marki Purina Gourmet, które według ankieterów płci żeńskiej jest najmniej tucząca dla kota oraz najlepiej wpływa na jego układ trawienny.

Wyróżniliśmy również karmy marki Sheba, za wysoką pozycję w poszczególnych kategoriach oraz za największe uznanie właścicielek kotów w kwestii zachowania świeżości po otwarciu.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Konkurencja w kategorii Stosunek jakości do ceny okazała się zacięta, a różnica punkowa w czołówce niewielka. Co ciekawe, pojawiła się tu marka Winson, która zwyciężyła kategorię "Przystępna cena". Atrakcyjna cena produktów tej marki pozytywnie wpłynęła na jej wynik właśnie w kategorii stosunek jakości do ceny.

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Whiskas 80,2 % Najlepszy stosunek jakości do ceny
2 Winston 80,1 % Znakomity stosunek jakości do ceny
3 Kitekat 80,0 % Znakomity stosunek jakości do ceny