Najlepsze portale turystyczne 2020

Najlepsze portale turystyczne 2020

Lubimy podróżować nie tylko po naszym kraju, ale i za granicę. Ulubionymi miejscami naszego wypoczynku poza granicami Polski są głównie typowe miejsca wakacyjne ze słońcem i plażami. Podczas wakacji lubimy wypoczywać, spędzać czas z rodziną. Ogólnie preferowanym regionem jest Morze Śródziemne, a najważniejszym celem podróży Grecja z jej licznymi wyspami. Numerem dwa j tymczasem Turcja, do której obecnie łatwiej jest dotrzeć niż na Półwysep Iberyjski. Bułgaria stabilnie pozostaje na trzecim miejscu, około 14% Polaków spędzało tam wakacje w ostatnich trzech latach.

Podróż zaczyna się w momencie rozpoczęcia jej planowania. Jest to bardzo przyjemne zajęcie. Czy na pewno? Gdy zbliżamy się do momentu rezerwacji, różnorodność ofert, liczba biur podróży, portali internetowych sprzedających wycieczki, może przyprawić nas o zawrót głowy. Jak w tym wszystkim wybrać urlop marzeń, który pozwoli nam odpocząć, naładować energię do dalszej pracy, a jednocześnie jego cena będzie uczciwa? Nawet gdy już zdecydujemy się na konkretny kierunek podróży, to ofertę którego biura wybrać? Jak rozpoznać firmy dbające o klientów oraz bezpieczne strony internetowe, na których ze spokojem możemy zarezerwować nasz wyjazd?

Z pomocą przychodzą specjaliści z Polskiego Instytutu Badań Jakości (PIBJA), którzy postanowili przyjrzeć się najpopularniejszym portalom rezerwacji podróży, aby wspomóc konsumentów podczas decyzji i zaoszczędzić im sporo czasu. Dzięki temu możemy przedstawić tu najlepsze z nich oraz pokazać ich mocne strony.

Do testu wybrano największe portale turystyczne działające w Polsce:

  • itaka.pl
  • travelplanet.pl
  • wakacje.pl
  • r.pl
  • superwakacje.pl
  • fly.pl
  • fostertravel.pl
  • traveliada.pl
  • easygo.pl
  • strefapodrozy.eu

Aby faktycznie sprawdzić jakość tych portali, zastosowano jako technikę badawczą połączenie analizy eksperckiej z metodą tejemniczego klienta. Analiza polega na bardzo skrupulatnym przejrzeniu badanych portali z uwzględnieniem wielu kryteriów, w oparciu o doświadczenia oraz model opracowany przez  specjalistów międzynarowowej spółki Consumer Guidance Group z siedzibami w Berlinie i Zurychu. Celem badania było uzyskanie informacji, który z licznych dostawców oferuje najniższe ceny, najlepsze porady, największą różnorodność podróży oraz najłatwiejszą formę rezerwacji wyjazdów wakacyjnych.

Na wynik testu składają się parametry podzielone na następujące cztery kategorie, które zostały uwzględnione w ogólnym rankingu, z zastosowaniem średniej ważonej:

1. różnorodność oferty: czy portal oferuje szeroki wachlarz opcji wakacyjnych? (30% wartości całkowitej)

2. ceny i przejrzystość informacji o cenach: gdzie znajdziemy najtańsze podróże dla różnych przykładowych scenariuszy? Czy wynik wyszukiwania i rzeczywista cena rezerwacji są zgodne? (30% wartości całkowitej)

3. funcjonalność: na ile wygodna dla użytkownika jest strona portalu? Ile elementów i filtrów jest dostępnych w wyszukiwarce podróży? Czy strona może zostać uznana za funkcjonalną? (20% wartości całkowitej)

4. obsługa klienta: czy klienci są traktowani w sposób przyjazny i uprzejmy oraz czy udzielono im kompleksowej i kompetentnej porady? (20% wartości całkowitej)

Wyniki badania w poszczególnych kategoriach

Oferta

Przejrzeliśmy tu na podstawie pięciu dość typowych dla polskich podróżujących scenariuszy wszystkie badane portale. Sprawdziliśmy także, jakie rodzaje wyjazdów są na nich dostepne. Najlepszą ofertą może pochwalić się portal Fostertravel.pl. Znajdziemy na nim możliwość wyjazdów do wielu krajów, na różnego rodzaje pobytu, o różnej porze roku. Polecimy dzięki niemu na wyspy Moża Śródziemnego z taką samą łatwością jak na Mauritius czy do Japonii, w pojedynkę, jako para czy całą rodziną. Mamy tu także opcję rezerwacji samego hotelu i dojechania do niego na własną rękę, a także wykupienia samych biletów lotniczych po przekierowaniu na stronę partnerską. Bogatą ofertą charakteryzują się także Wakacje.pl, Travelplanet.pl i fly.pl.

Ceny

Jest to bardzo ważny punkt dla większości konsumentów. Oprócz tego, że podróż ma być niezapomniana, sprawić nam dużo radości, przynieść długo oczekiwany odpoczynek, musi być nas na nią po prostu stać. Nie lubimy przepłacać i bardzo frustrujące jest zobaczyć po fakcie, że w innym miejscu moglismy znaleźć ten sam produkt za mniej pieniędzy.

Porównaliśmy ceny dziesięciu przykładowych scenariuszy, jak na przykład dwutygodniowy pobyt dla pary w tureckim Side w czterogwiazdkowym hotelu z wyżywieniem all incusive czy tygodniowe wakacje ze śniadaniami dla czteroosobowej rodziny na portugalskiej wyspie Maderze z wylotem z Warszawy. Ważne było tu także, by podczas procesu rezerwacji cena pozostawała cały czas taka sama i by nie było w tym temacie żadnych niemiłych niespodzianek, nieprzewidzianych kosztów dodatkowych. Najtańsze wyjazdy wakacyjne znaleźliśmy na portalu Wakacje.pl. Pod względem cen nieźle spisały się także portale travelplanet.pl, traveliada.pl oraz fly.pl.

Funkcjonalność strony

Funkcjonalność strony to dla nas przede wszystkim jej przyjazność dla użytkownika oraz szeroki wachlarz opcji i filtrów w wyszukiwarce. Ważne jest, by na pierwszy rzut oka można było rozpoznać, w krórym miejscu znajdziemy oferty, by strona była przejrzysta i wyraźnie uporządkowana. Niezbyt lubiane są wyskakujące reklamy przykrywające zawatrość strony. Podczas przeglądania ofert, fajnie byłoby móc wrzucić je do „schowka” bez konieczności logowania się na stronie. Dobrze jest, gdy możemy pokierować sie także doświadczeniami innych osób, do czego służą rankingi oraz opinie. Na najlepszych portalach możemy sortować wyniki wyszukiwania według tych właśnie ocen. Gdy znajdziemy już ciekawą podróż i przechodzimy do rezerwacji, czy na stronie jej opisu znajdziemy wszystkie ważne informacje, takie jak miejsce i data wylotu, ilość podróżnych, długość pobytu, wyżywienie, rodzaj pokoju, organizator wycieczki, udogodnienia, transfer z lotniska?

Konieczne jest także, by istotne informacje na temat form płatności, sposobu anulowania lub zmian w rezerwacji czy ubezpieczeń były do znalezienia na stronie bez większych problemów. Do tego strona powinna być bezpieczna, nasze dane szyfrowane oraz przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem.

Te i inne kwestie zostały tu szczegółowo zbadane, a zwycięzcą tej kategorii okazała się strona Itaka.pl, zdobywając 86,3% możliwych punktów. Zaraz za nią uplasowały się Travelplanet.pl i R.pl (strona touroperatora Rainbow).

Bardzo dobra obsługa klienta polskich portali

Podczas kontroli obsługi klienta, portale turystyczne były oceniane pod kątem możliwości kontaktu z potencjalnymi klientami oraz tego, jak kompetentnie odpowiadały na pytania klientów przez telefon. Miło było zauważyć, że obsługa klienta jest zwykle bardzo łatwo dostępna, przez wiele godzin dziennie, a także w weekendy. We wszystkich przypadkach uprzejmość agentów była na bardzo wysokim poziomie, a ich kompetencja co najmniej zadowalająca. Żadko sposób prowadzenia rozmowy uznany został za natrętny, co oczywiście wiaże się z chęcią lub obowiązkiem próby sprzedaży wycieczki telefonicznie. W zakresie obsługi telefonicznej najlepiej oceniono strony travelplanet.pl, r.pl, fostertravel.pl oraz itaka.pl.

W przypadku większości portali turystycznych możliwe było również skontaktowanie się poprzez e-mail lub formularz kontaktowy. Odpowiedzi na pytania testowe otrzymaliśmy w niektórych przypadkach w zawrotnym tempie – 3 do 15 minut. Wyróżnić tu należy biura obsługi klienta stron itaka.pl, traveliada.pl oraz r.pl, które najszybciej odpowiedziały na wszystkie zadane przez nas pytania. Także pod względem kompetencji – udzielenia poprawnej i kompleksowej informacji – te trzy portale okazały się najlepsze.

Czołówka kategorii Obsługa Klienta przedstawia się następująco: Itaka oraz Rainbow po 90% możliwych do zobycia punktów, Fostertravel 84,1%.

Zwycięzcy badania

Portal Fostertravel.pl najlepiej spełnił ustalone kryteria i po zsumowaniu wszystkich kategorii uzyskał pierwsze miejsce z wynikiem 82 % („dobry”). Wakacje.pl (80,4 %, „dobry”) i Travelplanet.pl (80 %, „dobry”) zajęły drugie i trzecie miejsce. Widać tu, że różnice są nieznaczne. Oznacza to, że mamy na polskim rynku wakacyjnym usługodawców o wysokim poziomie oraz dość silną konkurencję, co jest bardzo korzystne dla konsumentów.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Oferta

  Firma Wynik Info
1 Fostertravel.pl 80,5 % dobry
2 Wakacje.pl 78 % dobry
3 Travelplanet.pl 68,3 % dostateczny
4 Fly.pl 68,3 % dostateczny

Ceny

  Firma Wynik Info
1 Wakacje.pl 94,3 % bardzo dobry
2 Travelplanet.pl 91,1 % bardzo dobry
3 Traveliada.pl 89,7 % dobry

Funkcjonalność strony

  Firma Wynik Info
1 Itaka.pl 86,3 % dobry
2 Travelplanet.pl 85,1 % dobry
3 R.pl 82,4 % dobry

Obsługa klienta

  Firma Wynik Info
1 Itaka.pl 90 % bardzo dobry
2 R.pl 90 % bardzo dobry
3 Fostertravel.pl 84,1 % dobry