Najlepsze sieci warsztów oponiarskich 2021

Najlepsze sieci warsztów oponiarskich 2021

Kiedy nadchodzi czas wymiany opon w samochodzie, szukamy warsztatu wulkanizacyjnego w swojej okolicy. Nie zawsze mamy możliwość wyboru, w mniejszych miejscowościach zakładów może być niewiele. Natomiast w większych, gdzie funkcjonuje ich kilka lub nawet wiele, czym pokierować się podczas wyboru? Gdzie znajdziemy dobry serwis i doradztwo? Wiele warsztatów działa wyłącznie sezonowo, ale co w razie reklamacji, czy nieplanowanej konieczności naprawy? Dobry warsztat wulkanizacyjny powinien działać całorocznie, posiadać wysokiej jakości wyposażenie, doświadczenie i znajomość rynku. Ułatwić mu to może przynależność do sieci warsztatów, co jest dla klienta dodatkową gwarancją, gdyż wiąże się np. z regularnymi wewnętrznymi kontrolami jakości.

Rozwój sieci warsztatowych w Polsce jest prężny. Coraz większa liczba warsztatów łączy się w grupy i dopisuje się do już istniejących sieci. Zachetą do tego jest przede wszystkim postrzeganie markowych punktów obsługi przez klientów jako sprawdzonych oraz rozwój motoryzacji, za którym samemu nie tak łatwo nadążyć. Przeciętny samodzielny zakład nie może sobie pozwolić na zakup specjalistycznych urządzeń, a przynależność do sieci niesie ze sobą możliwość uzyskania nowoczesnego wyposażenia. Przynależność warsztatu do uznawanej sieci gwarantuje jego właścicielom także wsparcie marketingowe, spójną identyfikację wizualną oraz reklamę o szerokim zasięgu. Mechanicy partnerskiej placówki mają stałe wsparcie techniczne oraz dostęp do szkoleń.

Ogólnie sieci warsztatów samochodowych możemy podzielić na: naprawcze – zajmujące się usuwaniem wszelkiego rodzaju usterek, oponiarskie specjalizujące się w serwisie opon oraz naprawiające szyby.

W roku 2020 Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) przeprowadził badanie tajemniczego klienta w czterech dużych sieciach naprawy i wymiany szyb samochodowych. Wyniki tego badania opublikowaliśmy TUTAJ.

W tym roku PIBJA poddał próbie znane sieci oponiarskich warsztatów samochodowych. Badanie przeprowadzone zostało one w formie ankiety, w której zadaliśmy klientom kilkanaście szczegółowych pytań dotyczączych ich doświadczenia oraz zadowolenia z obsługi w odwiedzanych warsztatach.

Badaniem objęto następujące sieci: Opony Express, Premio, Partner Opony Polska, Euromaster, First Stop oraz Point S.

Ankieterzy ocenili warsztaty pod względem ich dostepności, to znaczy, czy dana sieć posiada jednostki w większych i mniejszych miastach i czy łatwo jest się do nich dostać. Kolejnym aspektem była obecność miejsc parkingowych, wygląd zewnętrzny samego warsztatu oraz jego pracowników. Oczywiście najważniejsze kryteria dotyczyły samej obsługi, szerokości oferty opon, czasu oczekiwania, kompetencji i rzetelności pracowników czy ceny za wykonaną pracę. 

Po analizie odpowiedzi udzielonych przez ponad 600 osób, doszliśmy do następujących wniosków. Ogółem najbardziej docenioną siecią została Opony Express, zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Sprawdziliśmy również, co myślą młodzi użytkownicy pojazdów– wśród osób do 30 roku życia za najlepszą sieć uznano Partner Opony Polska. Sieci Premio, Partner Opony Polska oraz Euromaster uzyskały ogółem wynik o podobnej wysokości, dlatego postanowiliśmy wyróżnić oprócz zwycięzcy testu także te trzy firmy.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Przegląd wybranych kategorii z wynikiem dla najlepszch trzech sieci warsztatów

Szerokość oferty

  Firma Wynik Info
1 Opony Express 81,3 % Największy wybór opon
2 Partner Opony Polska 80,3 % Bogaty wybór opon
3 Euromaster 79,9 % Bogaty wybór opon

Kompetencja pracowników

  Firma Wynik Info
1 Opony Express 81,2 % Najbardziej kompetentni pracownicy
2 Premio 80,9 % Bardzo kompetentni pracownicy
3 Partner Opony Polska 80,4 % Bardzo kompetentni pracownicy

Nastawienie do klienta

  Firma Wynik Info
1 Opony Express 82,2 % Najlepsze traktowanie klienta
2 Euromaster 82,0 % Znakomite traktowanie klienta
3 Partner Opony Polska 81,8 % Znakomite traktowanie klienta

Stosunek ceny do wykonania

  Firma Wynik Info
1 Opony Express 81,6 % Najlepszy stosunek ceny do wykonania
2 Partner Opony Polska 79,5 % Znakomity stosunek ceny do wykonania
3 Premio 77,5 % Znakomity stosunek ceny do wykonania