Najlepsze sieci warsztów samochodowych 2021

Najlepsze sieci warsztów samochodowych 2021

Niezależnie od tego, czy chodzi o przegląd, naprawę powypadkową, przegląd zimowy czy przegląd hamulców – gdy nadchodzi czas serwisowania własnego samochodu, chcesz mieć pewność, że jest on w najlepszych rękach. Ale jak dobry jest serwis i doradztwo w praktyce? Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) podjął się tematu i poddał próbie znane sieci warsztatów samochodowych.

Sieci warsztatów samochodowych możemy podzielić na: naprawcze – zajmujące się usuwaniem wszelkiego rodzaju usterek, oponiarskie specjalizujące się w serwisie opon oraz naprawiające szyby.

W zeszłym roku PIBJA przeprowadził badanie tajemniczego klienta w czterech dużych sieciach naprawy i wymiany szyb samochodowych. Wyniki tego badania opublikowaliśmy TUTAJ.

Rozwój sieci warsztatowych w Polsce jest prężny. Coraz większa liczba warsztatów łączy się w grupy i dopisuje się do już istniejących sieci. Zachetą do tego jest przede wszystkim postrzeganie markowych punktów obsługi przez klientów jako sprawdzonych oraz rozwój motoryzacji, za którym samemu nie tak łatwo nadążyć. Przeciętny samodzielny zakład nie może sobie pozwolić na zakup specjalistycznych urządzeń, a przynależność do sieci niesie ze sobą możliwość uzyskania nowoczesnego wyposażenia. Przynależność warsztatu do uznawanej sieci gwarantuje jego właścicielom także wsparcie marketingowe, spójną identyfikację wizualną oraz reklamę o szerokim zasięgu. Mechanicy partnerskiej placówki mają stałe wsparcie techniczne oraz dostęp do szkoleń.

Dwa badania aktualnie przeprowadzane przez Polski Instytut Badań Jakości zajmują się sieciami warsztatów naprawczych oraz warsztatów oponiarskich. Badania zrealizowane zostały w formie ankiety, w której zadaliśmy klientom kilkanaście szczegołowych pytań dotyczączych ich doświadczenia oraz zadowolenia z obsługi w odwiedzanych warsztatach. Wyniki porwnania sieci oponiarskich już niedługo opublikujemy na naszej stronie.

Badaniami objęto następujące sieci warsztatów naprawczych: Bosch Car Service, AutoCrew (również powiązane z marką Bosch), Perfect Service, ProfiAuto, Q-Service, EuroWarsztat oraz O.K. Serwis. Warsztaty sieci Perfect Service oraz Q-Service od połowy roku 2019 przechodzą proces włącząnia się do nowo utworzonej Q Service Castrol.

Ankieterzy ocenili warsztaty pod względem ich dostepności, to znaczy, czy dana sieć posiada jednostki w większych i mniejszych miastach i czy łatwo jest się do nich dostać. Kolejnym aspektem była obecność miejsc parkingowych, wygląd zewnętrzny samego warsztatu oraz jego pracowników. Oczywiście najważniejsze kryteria dotyczyły samej obsługi, czasu oczekiwania, kompetencji i rzetelności pracowników, uczciwości kosztorysu czy ceny za wykonaną naprawę. 

Po analizie odpowiedzi udzielonych przez ponad 680 osób, doszliśmy do następujących wniosków. Ogółem najbardziej docenioną siecią została Bosch Car Service. W podziale na płeć ankieterów jest jednak trochę inaczej: mężczyźni wybrali tę właśnie sieć, natomiast kobiety wolą AutoCrew. Sprawdziliśmy również, co myślą młodzi – wsród osób do 30 roku życia za najlepszą sieć uznano Q Service.

W poszczególnych zagadnieniach badania znakomicie spisały się oprócz Bosch i AutoCrew sieci Perfect Service, Profiauto oraz O.K. Serwis. Profiauto wyróżniono za znakomity stosunek ceny do wykonania, natomiast OK Serwis za bardzo pomocnych pracowników. Perfect Service uznano dodatkowo za kompetencję pracowników oraz bardzo dobrą dostępność warsztatów. Różnice punktowe między poszczególnymi sieciami były niewielkie, co wskazuje na silną konkurencję w czołówce najlepszych firm.

Przypominamy tu, iż na wskutek obecnych zmian, warsztaty sieci Perfect Service oraz Q-Service, w dużej części przeszły już do nowej sieci Q Service Castrol, którą spółka InterCars założyła we współpracy z marką Castrol. Nie stwierdziliśmy, ile warsztatów w 2020 roku pozostało pod starym logo. Uzytkownicy nadal mogą identyfikować warszaty z dotychczasowym logo, nie zdając sobie sprawy z faktu, iż dany warsztat przynależy już do nowej sieci. Stan obecnego badania odzwierciedla opinie klientów na temat danej sieci w momencie wypełniania ankiety i przy stanie wiedzy klientów na tamten moment.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Przegląd wybranych kategorii z wynikiem dla najlepszch trzech sieci warsztatów

Kompetencja pracowników

  Firma Wynik Info
1 Bosch Car Service 81,7 % Najbardziej kompetentni pracownicy
2 AutoCrew 81,4 % Bardzo kompetentni pracownicy
3 Perfect Service 81,0 % Bardzo kompetentni pracownicy

Stosunek ceny do wykonania

  Firma Wynik Info
1 Bosch Car Service 80,7 % Najlepszy stosunek ceny do wykonania
2 ProfiAuto 79,8 % Znakomity stosunek ceny do wykonania
3 AutoCrew 79,0 % Znakomity stosunek ceny do wykonania

Pomocni pracownicy

  Firma Wynik Info
1 Bosch Car Service 82,2 % Najbardziej pomocni pracownicy
2 Perfect Service 81,0 % Wyjątkowo pomocni pracownicy
3 O.K. Serwis 79,7 % Wyjątkowo pomocni pracownicy

Czas oczekiwania

  Firma Wynik Info
1 Bosch Car Service 81,7 % Najkrótszy czas oczekiwania
2 Perfect Service 80,8 % Któtki czas oczekiwania
3 AutoCrew 79,1 % Krótki czas oczekiwania