Płyny do naczyń 2019

Płyny do naczyń 2019
Close up mid section of a man doing the dishes at kitchen sink in the house

Choć większość z nas lubi porządek, to raczej mało kto lubi sprzątać. Bywa czasami i tak, że problem ten urasta do rangi prawdziwego domowego wyzwania. Jednym z takich wyzwań może być umycie naczyń czy też garnków. Bo mimo tego, że już na dobre zadomowiły się w naszych mieszkaniach zmywarki, to jednak i tak bardzo często musimy umyć naczynia ręcznie. Dzieje się tak przeważnie w sytuacjach, gdy musimy poradzić sobie z poważnym brudem – przypalonym garnkiem, patelnią lub zaschniętymi resztami z posiłku. I wówczas pozostaje nam mycie ręczne. I jak sobie z nim poradzić? Albo inaczej – który z dostępnych na polskim rynku płynów do mycia naczyń poradzi sobie najlepiej?

Specjaliści z Polskiego Instytutu Badań Jakości (PIBJA) przeprowadzić test płynów do mycia naczyń. W tym miejscu można przywołać małą anegdotę z historii badań konsumenckich w Polsce – przywołaną przez dr Krzysztofa Podwójcica, experta ds. customer experience: „gdy w połowie lat `90 do Polski wchodziły pierwsze międzynarodowe koncerny ze swoimi produktami z obszaru chemii gospodarstwa domowego, starały się one poznać polski rynek oraz polskich konsumentów i ich przyzwyczajenia. Jeden z koncernów chciał wprowadzić nowy płyn do mycia naczyń, a na rynku istniała (i do dziś istnieje) jedna silna, krajowa marka. Zatem pytano się użytkowniczki tego krajowego płynu, jak i do czego go wykorzystują. Chodziło o to, aby znaleźć być może jego mankamenty i nowy produkt zaproponować właśnie jako wyjście naprzeciw owym dostrzeżonym mankamentom. I jakie było zdziwienie badaczy, gdy dowiedzieli się, że ów polski płyn to jest wykorzystywany praktycznie do wszystkiego: do mycia naczyń, do mycia podłóg, mebli kuchennych, łazienki oraz nawet do prania a w sporadycznych przypadkach to także do mycia włosów. Tym samym zadanie postawione przed działem marketingu owego koncernu wydawało się być ‘mission impossible’”.

Dzisiejszy rynek jest już bardziej dojrzały, a konsumenci starają się zachowywać na nim racjonalnie. Dlatego też badacze z PIBJA wychodzą z założenia, że najlepszymi ekspertami od jakości produktów są ich zwykli, codzienni użytkownicy. Tym samym  specjaliści Instytutu postanowili właśnie ich zapytać się o zdanie w sprawie najlepszego płynu do mycia naczyń. Do badania, które zostało przeprowadzone pod patronatem medialnym portalu Onet.pl, zaproszono osoby, które używają popularnych na polskim rynku płynów:

 • Biały Jeleń;
 • Domol;
 • Fairy;
 • Frosch;
 • Kraft;
 • Ludwik;
 • Morning Fresh;
 • Pur;
 • Tymek;
 • W5.

Następnie respondenci zostali poproszeni o ocenę używanego przez siebie płynu odpowiadając na 12 pytań /twierdzeń:

 • Ten płyn do naczyń ma ładny zapach;
 • Ten płyn do naczyń ma odpowiednią konsystencję;
 • Ten płyn do naczyń łatwo usuwa tłuszcz;
 • Ten płyn łatwo usuwa nawet zaschnięty brud z naczyń;
 • Po użyciu tego płynu nie pozostają zacieki;
 • Po zastosowaniu płynu szklane naczynia nabierają blasku;
 • Ten płyn jest przyjazny dla dłoni;
 • Ten płyn jest łatwy w dozowaniu;
 • Ten płyn ma estetyczne opakowanie;
 • Ten płyn ma przystępną cenę;
 • Ten płyn jest bardzo wydajny;
 • Mogę polecić ten płyn znajomym.

Respondenci ustosunkowywali się do powyższych twierdzeń za pomocą 10-cio stopniowej skali Likerta, na której 1 – oznaczało, że „w ogóle się nie zgadzam”, a 10 – „zgadzam się w zupełności”. Każdemu pytaniu przypisana była waga, a ich suma składała się na 100%. Wynik uzyskany przez każdą z badanych marek to średnia ważona – suma punktów zdobytych w każdym pytaniu przemnożona przez jego wagę, wyrażoną w procentach.

Najlepszy płyn do mycia naczyń – zdaniem polskich konsumentów

Pierwsze miejsce w teście badani przypisali płynowi Morning Fresh. Został on bardzo wysoko oceniony praktycznie we wszystkich kategoriach testu, a przy niektórych był wręcz bezkonkurencyjny. Szczególnie wysokie noty otrzymał on za najistotniejsze kategorie badania: zdolność do usuwania tłuszczu, zdolność do usuwania zaschniętego brudu, wydajność. Ale przecież nie mniej ważne są takie właściwości jak przyjemny zapach, odpowiednia konsystencja czy też dobry wpływ płynu na dłonie, za które to cechy Morning Fresh również zdobył najwyższe oceny.

Drugie miejsce badani przyznali płynowi Fairy. Respondenci wskazali na jego zdolność do usuwania tłuszczu oraz zaschniętego brudu. Podkreślali również fakt, że po użyciu płynu na naczyniach nie pozostają zacieki.

Pierwszą trójkę najlepszych płynów do mycia naczyń zamyka Domol, który zdobył ponadprzeciętne noty w badaniu. Respondenci szczególnie podkreślili jego dobry wpływ na dłonie, łatwość dozowania a przede wszystkim – przystępną cenę.

Stosunek jakości do ceny

Wybierając płyn do mycia naczyń, szereg konsumentów stara się dokonać racjonalnego wyboru. Wówczas zestawiają oni wszystkie oceny związane z jakością płynu z jego ceną. Tym samym starają się dokonać najlepszego zakupu za możliwie najniższą cenę. I w takim ujęciu na pierwsze miejsce wychodzi Domol. Płyn ten zdobył wyższe niż średnie noty we wszystkich kategoriach badania, odnoszących się do jakości a jednocześnie najwyższą ocenę, jeśli chodzi o akceptowalność ceny. Zaraz za nim uplasował się Morning Fresh – dla którego najwyższe oceny jakościowe korespondowały z opiniami o akceptowalności ceny. Pierwszą trójkę płynów do mycia naczyń wybranych w tej kategorii zamyka Fairy, który ponadprzeciętnie dobrze wypadł tak w kryteriach jakościowych jak i cenowych.

Czy takie podejście znajduje odzwierciedlenie w Państwa wyborach konsumenckich, czy jednak liczy się przede wszystkim jakość? Niech to pytanie pozostanie otwarte.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki prezentowane są dla trzech najlepszych marek.

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Domol 100,0% 1. Miejsce
2 Morning Fresh 99,6% Wyróżnienie
3 Fairy 93,2% Wyróżnienie