Prostownice do włosów 2019

Prostownice do włosów 2019

Włosy proste czy kręcone – które są ładniejsze? Na to pytanie nie znajdziemy rozstrzygającej odpowiedzi, ale wiele kobiet ma swoje preferencje. A co w sytuacji, gdy kobiece upodobania idą wspak naturze? Czy należy się poddać, przyjmując jej wyroki czy też możemy starać się powalczyć o wygląd, który nam się podoba poprawiając tym samym to, czym natura nas obdarowała? Dzisiaj dzięki relatywnie nieskomplikowanej technice kobiety mają większy wpływ na wygląd swoich włosów. A to wszystko zawdzięczają szkockiej fryzjerce – Jennifer Bell Schofield – która w 1912 roku wymyśliła urządzenie, które niewiele odbiegało od współczesnych prostownic: dwie metalowe powierzchnie połączone zawiasem umożliwiającym ich szczepienie oraz drewniane rączki do trzymania. Taka prostownica była jednak niebezpieczna w użyciu, gdyż podgrzewana ogniem z palnika, łatwo mogła doprowadzić do poparzeń lub zniszczenia włosów. Jej obsługa wymagała niewątpliwie sporo talentów fryzjerki oraz zaufania klientki.

Teraz żyjemy w nieporównywalnie mniej skomplikowanych czasach, a prostownice są tak skonstruowane, że każda kobieta może ich bezpiecznie używać sama, choć nawet teraz trzeba to robić ostrożnie aby nie zniszczyć włosów. Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA), działając pod patronatem medialnym portalu Onet.pl, postanowił spytać się użytkowniczek prostownic o opinie na temat tych produktów – które z nich polecają i dlaczego właśnie te. Badanie zostało przeprowadzone pod nadzorem dra. Krzysztofa Podwójcica – experta ds. customer experience.

Do badania wybrano prostownice dostępne na polskim rynku, a respondenci – kobiety, które zadeklarowały używanie prostownicy nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu – mieli wybrać najpopularniejsze z nich. W ten sposób powstała poniższa lista marek prostownic do włosów:

 • Adler
 • Babyliss
 • Bosch
 • Braun
 • Philips
 • Remington
 • Rowenta

Następnie respondentki poproszono o ocenę używanych przez siebie prostownic za pomocą 14 pytań/ twierdzeń. Do każdego z pytań respondentki miały się ustosunkować używając 10-cio stopniowej skali Likerta, na której 1 – oznaczało, że „w ogóle się nie zgadzam”, a 10 – „zgadzam się w zupełności”. Poniżej lista pytań kierowanych do użytkowniczek prostownic:

 • Prostownica szybko się nagrzewa
 • Prostownica ma wystarczająco długi kabel
 • Prostownica ma odpowiednią liczbę funkcji
 • Prostownica jest wygodna w użyciu
 • Prostownica jest solidnie wykonana
 • Prostownica dobrze prezentuje się wizualnie
 • Prostownica nie ciągnie/ nie wyrywa włosów podczas prostowania
 • Prostownica chroni włosy przed zniszczeniem
 • Prostownica szybko prostuje włosy
 • Prostownica z łatwością radzi sobie z włosami trudnymi do wyprostowania
 • Efekt po prostowaniu utrzymuje się wystarczająco długo
 • Prostownica ma przystępną cenę
 • Marka prostownic oferuje innowacyjne rozwiązania
 • Mogę polecić tę markę prostownic znajomym

Każdemu pytaniu przypisana była waga, a ich suma składała się na 100%. Wynik uzyskany przez każdą z badanych marek to średnia ważona – suma punktów zdobytych w każdym pytaniu przemnożona przez jego wagę, wyrażoną w procentach.

Prostownice najwyższej jakości

Respondentki najwyżej oceniły prostownice marki Remington. Uzyskały one najwyższe noty prawie we wszystkich pytaniach. Szczególnie wysoko wypadły na tle konkurencji za szybkość nagrzewania, wygodę obsługi, solidność wykonania, design oraz innowacyjność rozwiązań. Marka Remington była tej najchętniej polecana przez swoje użytkowniczki

Drugie miejsce w konsumenckim teście prostownic do włosów przypadło marce Rowenta. Prostownice tego producenta zostały docenione za ochronę włosów przed zniszczeniem, szybkość procesu prostowania włosów, wysoką skuteczność także wobec włosów „trudnych”, długie utrzymywanie się efektu po prostowania włosów oraz przystępną cenę. Użytkowniczki prostownic Remingtona zwróciły także uwagę, że prostownice tej marki nie ciągną (nie wyrywają) włosów.

Pierwszą trójkę zamyka marka Philips. Użytkownicy doceniły prostownice tej firmy za szybkość nagrzewania, adekwatną do potrzeb liczbę funkcji oraz solidność wykonania.

Stosunek jakości do ceny

W badaniu sprawdzono również jak respondenci postrzegają ceny poszczególnych marek prostownic. Innymi słowy chodziło o sprawdzenie, czy za prostownice, które ocenili jako lepsze, są skłonni zapłacić większe pieniądze. Ostatecznie jest przecież tak, że jakość jest kryterium względnym – oceniamy jakość produktów ale poprzez pryzmat ich ceny. Otrzymane wyniki nie uległy zasadniczej zmianie. Ponownie na pierwszym miejscu znalazła się marka Remingtona o tuż za nią Rowenta. Prostownice Philipsa zajęły 3-cią pozycję, zwiększając swoją odległość do Rowenty z miejsca drugiego

……………

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) to niezależny instytut badawczy, specjalizujący się w badaniach konsumenckich. PIBJA nie pracuje na zlecenie usługodawców lub sprzedawców. Ankieterzy zgłaszają się dobrowolnie i zapisują w anonimowej bazie respondentów na platformie Globis Survey.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w kategoriach prezentowane są dla trzech najlepszych marek.

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Remington 100,0% 1. Miejsce
2 Rowenta 98,7% Wyróżnienie
3 Philips 92,0% Wyróżnienie