Proszki do prania 2018

Proszki do prania 2018
Concept of homework: stack of three white fluffy bath towels, washing powder in measuring cup and wooden clothespins on the background of white boards

O proszkach do prania napisano już chyba wszystko. Są to jedne z najbardziej reklamowanych produktów, a czy rzeczywiście jest ważne, w jakim proszku upierzemy nasze rzeczy? Czy proszki do prania w ogóle się czymś różnią, czy jednak nie warto zawracać sobie tym głowy?

O zdanie spytaliśmy użytkowników najbardziej popularnych marek proszków, którzy wskazali nam – ekspertom z Polskiego Instytutu Badań Jakości – swoje ulubione produkty. Naszych respondentów poprosiliśmy również o przypisanie cech poszczególnym proszkom do prania i dzięki temu powstał poniższy ranking.

Najlepsza marka proszków do prania

Za najlepsze proszki do prania badani uznali proszki Persil. Marka ta została szczególnie doceniona za to, że – zdaniem badanych – ubrania po praniu są całkowicie czyste i nie pozostają na nich resztki proszku. Persil dobrze chroni kolory i nie powoduje efektów ubocznych, w tym alergii. Proszki tej marki zostały także ocenione jako najbardziej innowacyjne.

Drugie miejsce zajęły proszki marki Vizir. Respondenci docenili je szczególnie za skuteczność prania, a w przypadku dbałości o kolory dali nawet wyższe noty niż marce Persil.

Pierwszą trójkę zamyka marka Ariel, równie wysoko jak Vizir oceniana za skuteczność prania.

Gdy klient patrzy na cenę

Inaczej sprawa wyboru proszku do prania wygląda w sytuacji, gdy cena jest decydującym czynnikiem. Wówczas na pierwsze miejsce wysuwa się proszek Ultra z Biedronki, który zdaniem badanych jest najtańszy. Drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Bryza, a pierwszą trójkę zamyka Vizir.

Jakość w rozsądnej cenie

Czy jesteśmy skłonni płacić więcej, jeśli uważamy, że dostajemy za to lepszą jakość? Badani respondenci byli skłonni pogodzić się z wyższymi kosztami. Po zestawieniu ich opinii na temat cen, z opiniami na temat jakości proszku, ranking nie uległ zmianie. Ponownie – tym razem za stosunek jakości do ceny – na pierwszym miejscu znalazł się proszek Persil. Również w tym kryterium badania respondenci postanowili przyznać wyróżnienie marce Vizir i Ariel, które zajęły odpowiednio 2-gie i trzecie miejsce.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki prezentowane są dla 3 najlepszych marek.

Najniższa cena

  Firma Wynik Info
1 Ultra 79,1% 4,0 | Dobry
2 Bryza 78,9% 4,0 | Dobry
3 Vizir 78,9% 4,0 | Dobry

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Persil 100,0% 6,0 | Celujący
2 Vizir 99,1% 6,0 | Celujący
3 Ariel 91,6% 5,0 | Bardzo dobry