Smartfony 2019

Smartfony 2019

Czy wyobrażasz sobie dzień bez smartfona? Dzięki niememu sprawdzimy pocztę, połączymy się z portalami społecznościowymi, zrobimy zdjęcia i prześlemy je wraz z wiadomościami do znajomych, sprawdzimy pogodę, posłuchamy muzyki, obejrzymy film, zrobimy przelewy bankowe, wypożyczymy rower miejski, sprawdzimy rozkład jazdy autobusu czy też wykorzystamy nawigację, która poprowadzi nas pod wskazany adres. A to tylko część z funkcji, jakie może pełnić smartfon, który dzięki licznym aplikacjom stał się urządzeniem wręcz nieodzownym. Poniżej prezentujemy ranking smartfonów, powstały po zebraniu opinii polskich użytkowników.

Technologie wkraczają do naszego codziennego życia ułatwiając je. Dla dużej części z nas telefon przewodowy to wspomnienie dzieciństwa, przy czym wychowując się nawet jeszcze na przełomie lat 80 i 90 jest to raczej pamięć o nieposiadaniu tego urządzenia, które wówczas można było uznać za pewien rodzaj luksusu lub wręcz statusu społecznego. Dzisiejszy nastolatek widząc telefon z kablem może co najwyżej potknąć się o tenże i myśleć, że ma przed sobą jakiś muzealny zabytek.

Zgodnie z najnowszymi analizami około 21 milionów Polaków posiada smartfona. Przeciętnie używamy go 2 godziny dziennie. Dane te wskazują, że smartfon stał się jednym z powszechniejszych urządzeń. Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA), działając pod patronatem medialnym portalu Onet.pl, postanowił zapytać się posiadaczy smartfonów o ich opinię na temat używanych przez nich marek aparatów. Specjalista ds. customer experience dr Krzysztof Podwójcic z PIBJA uważa, że konsument jest najlepszym ekspertem od oceny jakości urządzenia, które posiada i wykorzystuje na co dzień. Taka ocena jest też najbardziej obiektywna i może być traktowana jako porada praktyczna dla osób, które stoją przed wyborem konkretnego produktu.

Respondentom przedstawiono listę ze wszystkim obecnymi na polskim rynku smartfonami i ich pierwszym zadaniem było wybranie tej marki, którą sami posiadają. W efekcie powstała lista 7 najpopularniejszych marek smartfonów w Polsce:

 • Apple;
 • HTC;
 • Huawei;
 • LG;
 • Samsung;
 • Sony;
 • Xiaomi.

Badani zostali poproszeni o ocenę posiadanej przez siebie marki smartfona odpowiadając na 17 pytań/twierdzeń:

 • Smartfon ma nowoczesny design;
 • Smartfon szybko się włącza;
 • Smartfon nie zawiesza się;
 • Smartfon nie przegrzewa się;
 • Smartfon jest intuicyjny w obsłudze;
 • Smartfon posiada wystarczającą liczbę funkcji;
 • Smartfon robi zdjęcia wysokiej, jakości/ ma wysokiej jakości aparat fotograficzny;
 • Smartfon ma dobrą baterię;
 • Smartfon ma wysokiej jakości dźwięk;
 • Smartfon ma wysokiej jakości obraz;
 • Smartfon działa satysfakcjonująco jak na posiadane parametry;
 • Smartfon jest lekki w stosunku do swoich rozmiarów;
 • Smartfon jest solidnie wykonany;
 • Smartfon działa bezawaryjnie;
 • Cena smartfona jest przystępna;
 • Ta marka smartfonów oferuje innowacyjne rozwiązania;
 • Ponownie kupił(a)bym smartfon tej samej marki.

Respondenci ustosunkowywali się do powyższych twierdzeń za pomocą 10-cio stopniowej skali Likerta, na której 1 – oznaczało, że „w ogóle się nie zgadzam”, a 10 – „zgadzam się w zupełności”. Każdemu pytaniu przypisana była waga, a ich suma składała się na 100%. Wynik uzyskany przez każdą z badanych marek to średnia ważona – suma punktów zdobytych w każdym pytaniu przemnożona przez jego wagę, wyrażoną w procentach.

Ulubiony smartfon Polaków

Badani najwyżej ocenili smartfony Apple i to praktycznie we wszystkich pytaniach. Zdaniem specjalisty ds. customer experience dr Krzysztofa Podwójcica świadczyć to może o dwóch rzeczach: „z jednej faktycznie urządzenia Apple mogą być najlepsze w opiniach ich użytkowników, nawet biorąc pod uwagę fakt, że mieli oni do czynienia ze smartfonami innych marek. To by czyniło taką ocenę bardziej obiektywną. Z drugiej strony świadczy to wytworzeniu przez markę bardzo silnego przywiązania konsumentów i umiejętnemu przekonaniu ich do swojej jakości. Oba te stanowiska nie wykluczają się, a raczej mamy do czynienia z efektem synergii”. W dwóch pytaniach smartfony Apple ustąpiły konkurencji. Pierwsze z nich dotyczyło jakości baterii, która najwyżej została oceniona dla produktów Xiaomi, a drugie odnosiło się do przystępności ceny oferowanych telefonów i w tym wypadku wszystkie pozostałe marki zdobyły wyższe noty. Tym samym użytkownicy smartfonów Apple oceniają je jako bardzo dobre jednak również relatywnie drogie.

Drugie miejsce w teście przypadło smartfonom marki Xiaomi. Zostały one docenione przez swoich posiadaczy (ocena znacznie powyżej średniej) za design, płynne funkcjonowanie (nie zawieszanie się), nie przegrzewanie się, intuicyjność obsługi, wysokiej jakości obraz, satysfakcjonujące działanie w stosunku do posiadanych parametrów, wysoką bezawaryjność oraz innowacyjność rozwiązań. Warto przypomnieć, że użytkownicy smartfonów Xiaomi przypisali im najwyższe noty spośród innych badanych marek za jakość baterii. Także najwyższe noty przypadły Xiaomi za przystępność cen. No i podkreślenia wymaga fakt, że posiadacze smartfonów Xiaomi deklarowali wyraźnie silniejsze niż przeciętnie, przywiązanie do marki (wysoki wskaźnik odpowiedzi na pytanie o chęć ponownego zakupu urządzenia tej samej marki).

Pierwszą trójkę najlepszych marek smartfonów w opinii polskich konsumentów zamyka Samsung. Urządzenia koreańskiego koncernu zdobyły wysokie noty za: szybkie uruchamianie się, wystarczającą do potrzeb użytkowników liczbę funkcji, dobrej jakości aparat fotograficzny, wysokiej jakości dźwięk oraz obraz, lekką konstrukcję oraz solidne wykonanie.

Stosunek jakości do ceny 

Niektórzy konsumenci zauważają, że łatwo jest wskazać najlepszy produkt, gdy dysponuje się nieograniczonym budżetem za zakupy. Ale kto może sobie na to pozwolić? Ostatecznie większość z nas uważa, że dokonuje wyborów świadomych i przeważnie stara się kalkulować. Jeśli zatem zastosować podejście bardziej racjonalne do zakupów, można posłużyć się kryterium stosunku jakości do ceny – to znaczy odnieść oceny jakościowe poszczególnych marek smartfonów do postrzeganej ich ceny. Innymi słowy patrzymy na jakość poszczególnych marek przez pryzmat ich cen. A wówczas ranking wygląda inaczej: na pierwsze miejsce bezapelacyjnie przechodzi Xiaomi, który przy niezłych (ponadprzeciętnych) ocenach jakości uzyskał najwyższą notę za przystępność cen swoich smartfonów. Druga pozycja rankingu pn.: „stosunek jakości do ceny”, przypadła marce HTC. Smartfony tego producenta zdobyły dobre oceny w większości kryteriów, a przy tym ich cena została przez znaczą część kupujących określona jako przystępna. Pierwszą trójkę zamyka Samsung. Marka ta – zdaniem respondentów – oferuje smartfony o ponadprzeciętnie dobrych parametrach, które to już zostały wcześniej opisane, w cenach akceptowalnych dla klientów. Innymi słowy uważają oni, że smartfony marki Samsung są warte cen, w których są oferowane.

A jakie są wasze opinie o opisanych markach smartfonów? Są one warte rzeczywiście tak wysokiej jakości czy może jednak niektóre z nich są przereklamowane?

…………………………………………….

PIBJA nie pracuje na zlecenie usługodawców lub sprzedawców. Ankieterzy zgłaszają się dobrowolnie i zapisują w anonimowej bazie respondentów na platformie Globis Survey.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki przedstawione są dla trzech najlepszych marek.

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Xiaomi 100,0% 1. Miejsce
2 HTC 89,5% Wyróżnienie
3 Samsung 87,4% Wyróżnienie