Suszarki do włosów 2019

Suszarki do włosów 2019

Gdy spieszymy się do pracy czy też szykujemy się do wyjścia na kolację lub na wieczór do znajomych, zawsze w takich przygotowaniach towarzyszy nam suszarka do włosów. Jakie są zatem oczekiwania konsumentów w stosunku do suszarek? I która z wielu dostępnych na rynku firm najlepiej na te oczekiwania odpowiada? To postanowili sprawdzić specjaliści z Polskiego Instytutu Badań Jakości działając pod patronatem medialnym Onetu.

W historii suszarek do włosów jest pewien polski akcent. Pierwsze suszarki powstawały w zakładach AEG w Norymberdze, a opracował je wynalazca i innowator badań nad prądem trójfazowym, główny inżynier AEG Michał Doliwo-Dobrowolski, urodzony pod Petersburgiem w szlacheckiej rodzinie pieczętującej się herbem Doliwa.

Dziś konsumenci maja bardzo jasno sprecyzowane oczekiwania od szeregu dóbr codziennego użytku. Producenci, jeśli chcą rozwijać swoją działalność muszą umieć wsłuchiwać się w te oczekiwania i dobrze je odczytywać. Polski Instytut Badań Jakości, projektując kolejne badania dóbr użytkowych wychodzi zatem z założenia, że najlepszymi ekspertami od ich oceny będą właśnie konsumenci, bo to oni każdego dnia, przez wiele miesięcy lub nawet lat korzystają z tych produktów i sami najlepiej wiedzą, co jakie parametry są ważne i które marki dostarczają urządzenia najwyższej jakości.

Tak też jest w przypadku testu suszarek do włosów. Respondenci – w przeważającej mierze użytkowniczki suszarek – wskazali, co jest dla nich ważne – jakie parametry są istotne przy wyborze konkretnej marki i tym parametrom przypisane zostały odpowiednio wyższe wagi. W ten sposób powstała lista cech, opracowana w formie pytań/twierdzeń, za pomocą których biorący udział w badaniu ocenili używane przez siebie suszarki do włosów:

 • Suszarka ma wystarczająco długi kabel;
 • Suszarka ma wystarczającą liczbę funkcji;
 • Suszarka pracuje cicho;
 • Suszarka jest lekka;
 • Suszarka jest poręczna;
 • Suszarka jest solidnie wykonana;
 • Suszarka ma nowoczesny design;
 • Suszarka chroni włosy przed zniszczeniem;
 • Suszarka szybko suszy włosy;
 • Suszarka ma przystępną cenę;
 • Ta marka suszarek oferuje innowacyjne rozwiązania;
 • Mogę polecić tę suszarkę znajomym.

Respondenci ustosunkowywali się do powyższych twierdzeń za pomocą 10-cio stopniowej skali Likerta, na której 1 – oznaczało, że „w ogóle się nie zgadzam”, a 10 – „zgadzam się w zupełności”. Każdemu pytaniu przypisana była waga, a ich suma składała się na 100%. Wynik uzyskany przez każdą z badanych marek to średnia ważona – suma punktów zdobytych w każdym pytaniu przemnożona przez jego wagę, wyrażoną w procentach.

W badaniu wzięły udział marki suszarek, które są najpopularniejsze na polskim rynku:

 • Adler;
 • AEG;
 • Babyliss;
 • Bosch;
 • Braun;
 • Philips;
 • Remington;
 • Rowenta.

Najlepsze suszarki do włosów

Za najlepsze suszarki respondenci uznali urządzenia marki Remington. Najwyższe noty otrzymały one za wystarczającą liczbę funkcji, poręczność, solidne wykonanie, nowoczesny design, innowacyjność rozwiązań. Użytkowniczki Remingtona zwróciły uwagę, że suszarki tej marki chronią włosy przed zniszczeniem a przede wszystkim, że szybko suszą włosy (najwyższy wynik spośród wszystkich badanych). Stąd też były to urządzenia najchętniej rekomendowane przez swoich użytkowników. Jeśli zaś odnieść kryteria jakościowe do postrzegania ceny, wówczas otrzymamy zmienną „Stosunek jakości do ceny”. I z racji tego, że Remington miał najwyższe oceny, jeśli chodzi o jakość oraz najlepsze, jeśli chodzi o opinie na temat ceny oferowanych przez siebie suszarek, nie powinno zatem dziwić, że stosunek jakości do ceny w przypadku Remingtona również wypada najlepiej.

Drugie miejsce w konsumenckim teście suszarek zajęły urządzenia spod marki Philipsa. Użytkowniczki suszarek tego producenta doceniły je za cichą pracę, lekką wagę i ogólną poręczność – najlepszy wynik spośród wszystkich badanych. Wykonanie urządzeń Philipsa zostało określone jako znacznie powyżej średniej, tak samo jako innowacyjność rozwiązań. Użytkownicy suszarek Philipsa wyrażali pozytywne opinie o cenach tych urządzeń. Tym samym – przy ogólnie dobrej ocenie jakości oraz akceptacji dla cen – pod względem kryterium „Stosunek jakości do ceny” suszarki Philipsa zajęły wysoką, drugą pozycję w teście.

Pierwszą trójkę najlepszych marek suszarek na polskim rynku zamyka Rowenta. Użytkownicy docenili te suszarki za cichą pracę oraz lekkość. Nieźle wypadła także ocena designu oraz innowacyjność rozwiązań. Przy znacznej akceptowalności dla oferowanych cen oraz ponadprzeciętnych opiniach o jakości, suszarki Philipsa zajęły trzecią pozycję w kryterium określającym stosunek jakości do ceny.

Na zakończenie warto zaznaczyć, że zastosowane w badaniu kryterium „Stosunek jakości do ceny” jest najlepszym rozwiązaniem przy porównywaniu produktów występujących na rynku w różnych kategoriach cenowych. Wówczas ostateczny wynik promuje urządzenia, której oferują – z punktu widzenia konsumenta – wystarczająco dobrą jakość w adekwatnym dla niej poziomie cenowym. Ostatecznie przecież wszystko ma swoją cenę, tylko czy zawsze jest jej warte?

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki prezentowane są dla trzech najlepszych marek.

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Remington 100,0% 1. Miejsce
2 Philips 97,8% Wyróżnienie
3 Rowenta 96,4% Wyróżnienie