Test alkalicznych baterii AA 2020. Które z baterii są najlepsze?

Test alkalicznych baterii AA 2020. Które z baterii są najlepsze?

Latarka nie świeci, budzik nie dzwoni, w radiu ani telewizorze nie możemy zmienić kanału, nie działa spieniacz do mleka. Gdy baterie są wyczerpane, w gospodarstwie domowym nic nie działa.

W sklepach można znaleźć co najmniej kilkanaście marek baterii AA (tzw. „grubsze paluszki”). Niektóre z nich są bardziej popularne i wówczas możemy je kupić w każdym kiosku, sklepie spożywczym czy markecie. Inne są rzadziej spotykane i dostępne są tylko w niektórych punktach sprzedaży. Warto zauważyć, że każda z sieci dyskontowych oferuje baterie AA pod swoją markę. Nierzadko są one tańsze od tych najbardziej znanych i reklamowanych. Czy zatem warto spróbować je kupić?

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA), przy współpracy z portalem Onet.pl przygotował i przeprowadził test 18 różnych marek baterii AA uwzględniając z jednej strony najbardziej znane na rynku marki jak i produkty ze sklepów dyskontowych.

Za najlepsze zostały uznane te baterie, które, które będą najdłużej pracowały w konkretnym urządzeniu – takim jak pilot do telewizora, latarka, radio, budzik czy golarka.

Mimo że producenci baterii podają jaka jest ich pojemność (liczba miliamperogodzin), w praktyce jest z tym różnie. Tutaj warto tylko wspomnieć, że z pojemnością baterii nie jest jak z litrową butelką mleka. Pojemność baterii, a więc to – mówiąc kolokwialnie – to, ile prądu z niej „wyciągniemy” zależy między innymi od tego, jak intensywnie będziemy ten prąd pobierać. Jeśli mamy dwie identyczne baterie tego samego producenta to więcej prądu z nich wyciągniemy, jeśli podłączymy je do mało obciążającego urządzenia nawet na dłuższy czas, niż gdy podłączymy je pod duże obciążenie na krótki czas. Ale miało być praktycznie….

Do testu wybraliśmy baterie:

 1. Aerocell (Lidl)
 2. Auchan
 3. Diall (Castorama)
 4. Duracell
 5. Duracell Turbo Max
 6. Energizer Alkaline Power
 7. Energizer Max
 8. Energizer Max Plus
 9. Eveready Gold
 10. GP Super
 11. GP Ultra
 12. GP Ultra Plus
 13. Panasonic Alkaline Power
 14. Panasonic Evolta
 15. Panasonic Pro Power
 16. Rubin (Rossmann)
 17. Varta High Energy
 18. Varta Longlife
 19. Varta Longlife Max Power

Wszystkie baterie były porównywane w tych samych warunkach. Test został przeprowadzony w laboratorium Polskiego Instytutu Badań Jakości. Do testu baterii wykorzystano specjalistyczne urządzenie pomiarowe, które symulowało pobór 200 miliamperów (np.: niewielka latarka diodowa, lampka w rowerze) oraz 500 miliamperów (np.: silna latarka, golarka elektryczna). Każdą markę baterii testowano 10-krotnie: po 5 razy pobierając 200 miliamperów i 5 razy pobierając 500 miliamperów. W ten sposób dokładnie zmierzono ich pojemność. Badanie zostało przeprowadzone w temperaturze pokojowej – ok. 21 stopni Celsjusza. Łącznie przebadano 180 baterii.

Żadna z firm produkujących lub sprzedających baterie nie była informowana o teście. Która zatem bateria alkaliczna AA jest najlepsza? A która oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny?

Najważniejsza jest wydajność


W efekcie przeprowadzenia wielu pomiarów, ostatecznie dwie baterie okazały się najlepsze: Duracell Turbo Max oraz Energizer Max Plus. Obie uzyskały takie same wyniki.
Zaskoczeniem może być bardzo dobry wynik baterii z Castoramy – Diall zajął 4-tą pozycję w badaniu. Wysoką wydajnością cechowały się również baterie Eveready, GP Super, Varta oraz te wystęujące pod logiem Auchan.

Gdy liczymy pieniądze – stosunek jakości do ceny


Często jest tak, że najlepsza jakość to coś innego niż jakość za rozsądną cenę. Na ceny należy patrzeć, ale z drugiej strony wybieranie najtańszego produktu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Z tego powodu eksperci z PIBJA przeliczyli, ile kosztuje jedna miliamperogodzina w każdej z badanych marek baterii. A zatem obliczenia odnośnie pojemności zestawiono z ceną poszczególnych baterii. W tym ujęciu, najlepszy stosunek jakości do ceny mają baterie Diall z Castoramy (100%), następnie Aerocell z Lidla (93,1%) oraz baterie z logo Auchan (86,9%). Pierwszą piątkę baterii z najkorzystniejszym stosunkiem jakości do ceny zamykają: GP Ultra (70,5%) oraz GP Super (70,1%).

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Diall 100,0% celujący
2 Aerocell 93,1% bardzo dobry
3 Auchan 86,9% wyróżnienie
4 GP Ultra 70,5% wyróżnienie
5 GP Super 70,1% wyróżnienie

Pojemność baterii

  Firma Wynik Info
1 Duracell Turbo Max 100% celujący
2 Energizer Max Plus 99,9% celujący
3 Energizer Max 98,2% celujący