Wypożyczalnie samochodów 2018

Wypożyczalnie samochodów 2018

Raport z 2015 roku „Rynek wynajmu aut w Polsce – statystyki, dane, wskaźniki”, sporządzony na zlecenie RentCar.pl pokazuje, że wynajem samochodów następuje głównie w celach biznesowych. Największymi graczami na polskim rynku, kolejno są Express (23%), Avis (13%), Hertz (12%), Sixt (9%), Europcar (5%), Budget (5%). Uważa się, że branża wynajmu samochodowego ma przed sobą duży potencjał i w dalszym ciągu pozostaje nienasycona.

Według raportu „Analiza branży wynajmu samochodów w Polsce i Europie” Polacy wynajmują auto średnio na 7 dni, a najczęściej wypożyczanymi autami są samochody z segmentu ekonomicznego.

W marcu 2017 Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) przeanalizował firmy, które oferują swoje usługi w największej liczbie miast w Polsce. Do testu zakwalifikowało się 12 wypożyczalni:

 • Avis
 • Budget
 • Car Net
 • Carfree
 • Europcar
 • Express Rent a Car
 • Hertz
 • Panek
 • Rentis
 • Sixt
 • Topcars
 • 99rent

Wypożyczalnie zostały ocenione w czterech kategoriach: ceny, szerokość i dostępność oferty, przejrzystość i komfort oraz warunki ubezpieczenia.

Najbardziej atrakcyjne ceny

Pierwsza i najważniejsza kategoria „Ceny” miała 50-procentowy wpływ na ocenę końcową testu. Została ona przeanalizowana na podstawie 8 scenariuszy. Ze względu na zróżnicowanie cen wynajmu, oferty w ramach każdego ze scenariuszy analizowane były w pięciu różnych miastach, w których miało dojść do wypożyczenia/zwrotu auta. Poszczególne scenariusze uwzględniały auta danej klasy oraz dodatki w postaci GPS, fotelika dla dziecka, wyjazdu za granicę czy opcję dodatkowego kierowcy. Wszystkie scenariusze obejmowały wynajem krótkoterminowy.

Przykładowo, najtańsze wypożyczenie auta klasy B, na 8 dni, gdzie wypożyczenie i zwrot następuje na lotnisku Warszawa-Modlin wynosi 760 zł. Natomiast maksymalna kwota takiego wypożyczenia oszacowana została przez badaczy na 1690zł.
Wedle innego scenariusza, najtańsze wypożyczenie 9-osobowego auta we Wrocławiu, ze zwrotem w tym samym punkcie miejskim, na 3 dni, z opcją dodatkowego kierowcy wynosi 865zł. Maksymalna kwota takiego wypożyczenia została oszacowana na 1773zł.

Po podsumowaniu wyników zwycięzcą w tej kategorii została wypożyczalnia „Panek” uzyskując ocenę na poziomie 84,78%. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła wypożyczalnia „Topcars” z wynikiem 80,87%, a zaraz po niej plasuje się wypożyczalnia „99rent” z niewiele niższym wynikiem 79,62%.

GPS, foteliki, wyjazd za granicę – czyli co oprócz samego wynajmu

Następna kategoria „Szerokość i dostępność oferty” miała 30-procentowy wpływ na wynik końcowy. Kategoria ta miała dostarczyć informacji na temat szerokości oferowanego asortymentu przez usługodawcę. W kategorii tej zostały uwzględnione takie zmienne jak dostępność aut wybranych klas oraz dodatków w postaci GPS, itp. Dodatkowo zbadano liczbę punktów wynajmu, ale także oceniano jakość kontaktu z biurem obsługi kilenta.

Zwycięzcą okazała się wypożyczalnia „Rentis” uzyskując wynik równy 94,17%. Na drugim  miejscu uplasowała się wypożyczalnia „Express Rent a Car” z wynikiem 84,79%. Zaraz po niej znalazła się wypożyczalnia „Car Net” z oceną na poziomie 81,96%.

Gdzie najłatwiej dokonać wynajmu?

Trzecia kategoria „Przejrzystość i komfort” miała 10-procentowy  wpływ na ocenę końcową. W tej kategorii oceniano strukturę, łatwość i intuicyjność obsługi strony internetowej, ale także elastyczność oferty. Posłużono się m.in. takimi zmiennymi jak możliwość zamówienia samochodu na wskazany adres lub koszt zwrotu/wypożyczenia auta poza godzinami pracy.

Zwycięzcą w tej kategorii została wypożyczalnia „Topcars” uzyskując wynik 95,27%. Zaraz po niej uplasowała się wypożyczalnia „Rentis” z wynikiem 91% oraz wypożyczalnia „Panek” z oceną na poziomie 88,59%.

Najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia

Czwarta i ostatnia kategoria „Ubezpieczenie”, która również miała 10-procentowy wpływ na ocenę końcową, obejmowała analizę warunków ubezpieczenia. Zbadano wysokość kwoty partycypacji w szkodzie w wybranych klasach samochodów oraz koszt ubezpieczenia, który znosi udział w szkodzie.

Przykładowo, wysokość najniższej kwoty partycypacji przy kradzieży auta klasy B wynosi 1250 zł, podczas gdy kwota najwyższa to 3198 zł.
W przypadku kosztu ubezpieczenia znoszącego udział w szkodzie w przypadku auta tej samej klasy najtańsza oferta wynosi 20 zł za dzień, podczas gdy  najwyższy dzienny koszt takiego ubezpieczenia to 102,5 zł.

Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła wypożyczalnia „Topcars”, osiągając wynik 88,57%. Zaraz za nią, zdobywając drugie miejsce umiejscowiła się wypożyczalnia „Rentis” z wynikiem 85,24%. Trzecie miejsce zajęła wypożyczalnia „Express Rent a Car” z oceną na poziomie 79,43%.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Po przeanalizowaniu wyników testu wyłoniono pierwszą trójkę, która osiągnęła najwyższe oceny. Za najlepszą wypożyczalnię samochodową, która uzyskała miano „Zwycięzcy testu” uznano wypożyczalnię „Rentis”, która osiągnęła wynik 80,24%. Drugie miejsce, osiągając niewiele niższy wynik, bo 79,86% uzyskała wypożyczalnia „Panek”. Trzecie miejsce w teście uzyskała wypożyczalnia „Topcars” z wynikiem 78,53%. Według testu są to wypożyczalnie oferujące najlepsze warunki wypożyczenia.

Ceny

  Firma Wynik Info
1 Panek 4,2 dobry
2 Topcars 3,9 dobry
3 99rent 3,8 dobry

Szerokość & dostępnosć oferty

  Firma Wynik Info
1 Rentis 5,1 b.dobry
2 Express Rent a Car 4,2 dobry
3 Car Net 4,0 dobry

Transparentność i komfort

  Firma Wynik Info
1 Topcars 5,3 b.dobry
2 Rentis 4,7 b.dobry
3 Panek 4,4 dobry+

Oferta ubezpieczenia

  Firma Wynik Info
1 Topcars 4,4 dobry+
2 Rentis 4,2 dobry
3 Express Rent a Car 3,8 dobry