Pizza z dostawą do domu 2017: ocena oferty, cen, jakości pizzy i jej dostawy do domu

Pizza z dostawą do domu 2017: ocena oferty, cen, jakości pizzy i jej dostawy do domu
Pizza Guy

Polacy coraz częściej zamawiają gotowe jedzenie do domu. Z dostępnych danych wynika, że już co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju korzysta z takiej formy usługi co najmniej raz w miesiącu. Wśród zamawianych potraw na pierwszym miejscu jest pizza. Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) postanowił zatem przyjrzeć się największym siecią pizzerii, aby następnie móc doradzić klientom usługi najlepszych z nich. W tym celu stworzono model oceny, na który składały się następujące grupy zmiennych:
1. Oferta – rozumiana jako liczba składników, z których można skomponować pizzę jak również liczba dodatkowych, inna niż pizze, dań (w tym m.in. desery, napoje, makarony, oferta dla wegetarian, etc.), będących w ofercie każdej z sieci.
2. Obsługa i dostawa – w ramach tego kryterium badano funkcjonalność serwisu www każdej z pizzerii. Zaangażowani w badanie tajemniczy klienci zamawiali telefonicznie pizzę a następnie oceniali rozmowę z obsługą. Dodatkowo oceniana była dostawa.
3. Smak, zapach i wygląd pizzy – tajemniczy klienci oceniali zamówione pizze. Dzięki temu badanie oparto na opiniach faktycznych konsumentów.
4. Cena – w tym kryterium badano cenę 4 rodzajów pizzy (margherita, z tuńczykiem, salami i serowa), w trzech wielkościach (mała, średnia, duża) – uwzględniając średnicę pizzy w centymetrach.

Aby wyniki były bardziej wiarygodne, badanie cen zostało zrealizowane dla 9-ciu lokali każdej z sieci pizzerii.
Do realizacji badania została zaangażowana ogólnopolska sieć tajemniczych klientów, których zadaniem było złożenie zamówienia w określonym mieście, a następnie ocenienie obsługi, dostawy oraz smaku dostarczonej pizzy. Badanie oferty oraz cen w poszczególnych pizzeriach zostało przeprowadzone przez ekspertów PIBJA w formie desk research.

Oferta

W zakresie badania oferty eksperci PIBJA sprawdzili, ile dodatków na pizzę jest dostępnych w ramach każdej z sieci. Różnice pomiędzy poszczególnymi pizzeriami były znaczące: klienci ceniący sobie dużą możliwość wyboru składników powinni udać się do Biesiadowa (dostępne 42 składniki różne składniki na pizzę), Grubego Benka (dostępnych 37 składników) lub Da Grasso (dostępnych 35 różnych składników). Bardzo często jednak konsumenci zamawiają w pizzerii inne dania. Dal tej grupy klientów ważne jest to, ile jest innych niż pizze dań. Warto zatem zauważyć, że największy wybór w zakresie sałatek ma Pizza Hut, zaś makaronów – Da Grasso i Gusto Dominium. W restauracjach tej ostatniej sieci jest też największy wybór napojów – alkoholowych i bezalkoholowych. W ramach oceny całego kryteriów oferty, pierwsze miejsce zajęła sieć Gusto Dominium (100 pkt.), a zaraz za nią Pizza Hut (95 pkt.) i Da Grasso (71 pkt.)

Obsługa

Kolejnym elementem oceny pizzerii była obsługa. W ramach tego kryterium oceniano funkcjonalność serwisu internetowego, w tym. m.in. łatwość poruszania się po stronie www, przejrzystość w składaniu zamówienia, czytelność opisu oferowanych produktów (załączenie zdjęć, podanie listy składników). Należy zauważyć, że wszystkie badane sieci wypadły pod tym względem dobrze. Tym niemniej najlepsza okazała się Pizza Hut, zaś na kolejnych miejscach uplasowały się: Da Grasso, Dominium Pizza i Gusto Dominium.

Dostawa

Do oceny tego obszaru funkcjonowania pizzerii zaangażowano ogólnopolską sieć tajemniczych klientów. Oceniali oni telefoniczne zamówienie pizzy oraz świadczoną usługę dostawy do domu lub biura. Zwracano uwagę m.in. na szybkość połączenia z call centre oraz to, czy rozmówca szczegółowo potwierdzał listę zamówienia. W kontekście samej dostawy warto zauważyć, że zdarzały się sytuacje, iż dostawa była niekompletna lub że dostawca nie pozostawił rachunku za pizzę. Czasami pizza przyklejała się do kartonowego opakowania, co także było negatywnie oceniane. Tym bardziej zatem należy wskazać te sieci, w których obsługa i dostawa była na najwyższym poziomie – to jest Dominos`s Pizza, Maxi Pizza i TelePizza.

Smak i zapach

Nasi tajemniczy klienci zostali poproszeni o dokonanie testu zamówionej pizzy. Pod uwagę brano trzy aspekty: smak, zapach i temperaturę. Na pierwszym miejscu uplasowała się Pizzza Hut (100 pkt) a zaraz za nią Domino`s Pizza (99 pkt.) i Da Grasso (90 pkt).

Rekomendacja klientów

Ostatnim elementem testu było pytanie skierowane do tajemniczych klientów o to, na ile chętnie poleciliby usługi danej pizzerii swoim znajomym i przyjaciołom. Odpowiadając na nie klienci brali pod uwagę wszystkie elementy związane z procesem zamówienia pizzy. W efekcie tego klienci najchętniej rekomendowali Domino`s Pizzę (8,7 pkt na 10 możliwych), Da Grasso (8,3 pkt. na 10) i Pizzę Hut (8,0 pkt. na 10)

Cena

Badanie ceny musiało uwzględnić szereg złożonych czynników. Po pierwsze w niektórych sieciach cena tej samej pizzy jest różna w różnych regionach Polski. Aby otrzymać wiarygodne wyniki sprawdzono ceny w 9 – ciu miastach Polski dla każdej z sieci. Po drugie, co dość oczywiste, cena pizzy zależy od jej wielkości. Przy czym należy zwrócić uwagę, że do opisu wielkości nie wystarczą określenia: mała, średnia, duża (a czasami dochodziła jeszcze pizza w rozmiarze mx lub extra grande), gdyż mogły one faktycznie określać różnej wielkości pizze w zależności od sieci. Dlatego zatem ceny badano w oparciu o średnicę pizzy wyrażoną w centymetrach. Dzięki temu otrzymane wyniki są całkowicie porównywalne. Po trzecie, do badania cen należało wybrać pizze tego samego rodzaju, gdyż im dana pizza ma więcej składników, tym musi być droższa. Zdecydowano się wobec tego na wybór 4 najbardziej popularnych typów pizzy, które praktycznie rzecz biorąc są do kupienia w każdej pizzerii: margherita, z tuńczykiem, z salami i serowa.

Stosując wyżej wskazane parametry, najniższymi cenami pizzy może się pochwalić sieć Biesiadowo (100 pkt.), w placówkach której wszystkie w/w 4 rodzaje pizzy miały najniższe ceny. Drugie miejsce zajęła Maxi Pizza (90 pkt.), w której szczególnie korzystna była cena pizzy z salami oraz serowej. Pierwszą trójkę zamyka Gruby Benek, w którym warto zamówić margheritę, jeśli szukamy oszczędności.

Podsumowanie testu

Czy trzeba zatem poświęcać tyle czasu, aby wybrać pizzerię oferującą najlepsze usługi oraz najlepszą gorącą pizzę? Każdy może sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Ale można również sięgnąć do wyników prezentowanych w niniejszym tekście by być pewnym, że dokonało się najbardziej optymalnego wyboru. Zgodnie z badaniem PIBJA, uwzględniając wpływ wszystkich w/w czynników w podziale na: oferta (waga 20% oceny ostatecznej), obsługa i dostawa (waga 30% oceny ostatecznej), smak i zapach (waga 30% oceny ostatecznej) oraz cena (waga 20% oceny ostatecznej), za najlepszą pizzę z dostawą do domu uznano ofertę Pizzy Hut, która łącznie zdobyła 89 punktów na 100 możliwych. Pizza Hut została wysoko oceniona w zakresie swojej oferty (95 pkt.), smaku pizzy (100 pkt.) oraz wypadłą dobrze w rankingu konsumentów (8,0 na 10 pkt)
Drugiej miejsce zajęła sieć Da Grasso (85 pkt.). Pizzerie tej marki zostały wysoko ocenione ze względu na swoją ofertę (70 pkt.), smak pizzy (90 pkt.) oraz były chętnie polecane przez klientów (8,3 na 10 pkt.)
Na trzecim miejscu uplasowała się sieć Gusto Dominium (84 pkt.). Przesądziła o tym najlepsza – najbardziej rozbudowana – oferta produktów dostępnych dla klienta (100 pkt).

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w poszczególnych kategoriach prezentujemy zawsze dla pierwszych trzech graczy.

Liczba dostępnych w pizzerii potraw oraz składników na pizzy

  Firma Wynik Info
1 Gusto Dominium 100% 6 | Celujący
2 Pizza Hut 95% 5,5 | Bardzo dobry
3 Da Grasso 71% 3,4 | Dostateczny

Obsługa i dostawa

  Firma Wynik Info
1 Domino`s Pizza 100% 6 | Celujący
2 TelePizza 94% 5,4 | Bardzo dobry
3 Maxi Pizza 94% 5,4 | Bardzo dobry

Smak i zapach

  Firma Wynik Info
1 Pizza Hut 100% 6,0 | Celujący
2 Domino`s Pizza 99% 5,9 | Celujący
3 Da Grasso 90% 5,0 | Bardzo dobry

Najkorzystniejsza cena

  Firma Wynik Info
1 Biesiadowo 100% 6,0 | Celujący
2 Maxi Pizza 90% 5,0 | Bardzo dobry
3 Gruby Benek 85% 4,2 | Dobry

Rekomendacja klienta

  Firma Wynik Info
1 Domino`s Pizza 8,7
2 Da Grasso 8,3
3 Pizza Hut 8,0