Polsko-szwajcarski test kont bankowych 2018

Polsko-szwajcarski test kont bankowych 2018
Piggy Bank Near Male Hands Typing on Laptop Computer.

Banki kuszą potencjalnych klientów swoimi ofertami. Każdy z nich przekonuje, że ma do zaproponowania najbardziej korzystne warunki. Ale czy tak rzeczywiście jest? I czy w ogóle klient ma czas i możliwość, aby porównać wszystkie oferty? Tutaj z pomocą przychodzi Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA), który wraz z portalem Onet.pl postanowił przyjrzeć się oferowanym obecnie kontom bankowym. Badanie zostało zrealizowane w oparciu o doświadczenia Schweizer Institut fűr Qualitätstests (SIQT) z siedzibą w Zurichu, który – wraz z PIBJA – należy do międzynarodowej grupy Consumer Guidance, realizującej testy jakości konsumenckiej w krajach UE.

Do badania wybrano 4 typy kont:

 • za zero złotych;
 • walutowe;
 • oszczędnościowe;
 • firmowe.

W teście uwzględniono ofertę 14 największych banków działających w Polsce, które posiadały przynajmniej jeden z powyższych rodzajów kont:

 • Alior Bank
 • Bank Pocztowy
 • BGŻ BNP Paribas
 • BZ WBK
 • Credit Agricole
 • Eurobank
 • Getin Bank
 • ING
 • Inteligo
 • mBank
 • Millennium Bank
 • Pekao SA
 • PKO BP
 • Raiffeisen Polbank

Konto za zero złotych

Jest to podstawowa oferta każdego z banków. Na wstępie warto zaznaczyć, że nie zawsze konto to będzie w pełni darmowe. Jeden z badanych banków wprowadził opłatę abonamentową za korzystanie z bankomatów, co tym samym powodowało, że konto de facto już nie było darmowe.

Przeważnie jednak konta tego typu są darmowe po spełnieniu przynajmniej jednego z poniższych warunków:

 • Minimalnej miesięcznej kwoty wpływów na konto, co czasami sprowadza się do sytuacji, w której będzie to główne konto dla klienta, na które będzie on otrzymywał wynagrodzenie z pracy;
 • Minimalnej wartości transakcji kartą, co przy powszechności płatności bezgotówkowych nie jest wymaganiem trudnym do spełnienia.

Warto zauważyć, że niektóre banki w ogóle nie stawiają takich wymagań. Do tej grupy zaliczamy: BZ WBK (Konto Jakie Chcę), Getin Bank (Konto Proste Zasady), mBank (eKonto Standard) oraz Raiffeisen Polbank (Konto Aktywne).

Kolejnymi ważnymi z punktu widzenia klienta parametrami danej oferty jest liczba bezpłatnych bankomatów w Polsce. W ofercie niektórych banków wszystkie bankomaty będą bezpłatne. Tutaj pozytywnie wyróżnia się BGŻ BNP Paribas (Konto Maksymalne), Credit Agricole (Konto PROSTOoszczędzające Plus), Eurobank (Aknto Active), Getin Bank (Konto Proste Zasady) oraz Millennium Bank (Konto 360˚).

Analizując ofertę kont za zero złotych eksperci PIBJA sprawdzili również jakie będą koszty pobrania za granicą 100 euro z bankomatu. Tutaj bezapelacyjnie wygrała oferta z BGŻ BNP Pariabs, którego Konto Maksymalnego oferuje bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów.

Podsumowując tę część testu, badacze z PIBJA przy wsparciu ekspertów Onetu na najlepsze konto za zero złotych uznali Konto Maksymalne z BGŻ BNP Paibas, przyznając mu 100% punktów. Drugie miejsce zajęło Konto Proste Zasady z Getin Banku z wynikiem 94% a pierwszą trójkę zamyka Konto 360˚ Millennium Banku zdobywając 86% punktów. Opisując konta za zero złotych warto jeszcze wspomnieć o eKoncie Standard z mBanku (76%) oraz koncie PROSTOoszczędzającym z Credit Agricole (75%).

Konto oszczędnościowe

Choć co prawda minęły już czasy, gdy banki prześcigały się w oferowaniu coraz wyższego oprocentowania za ulokowanie u siebie pieniędzy, konta oszczędnościowe nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Może to być oferta dla osób decydujących się na systematyczne oszczędzanie lub tych, którzy potrzebują na relatywnie krótki okres ulokować gotówkę, po którą będą mogli łatwo sięgnąć. W przeciwieństwie do zwykłych ROR (rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych), konta oszczędnościowej oferują już oprocentowanie.

Analizując ofertę kont oszczędnościowych badacze PIBJA przyjrzeli się przede wszystkim oferowanemu oprocentowaniu. Bardzo często było ono tym wyższe, im wyższa była wartość zdeponowanych środków. Za istotne uznano również niskie koszty związane z posiadaniem takiego rachunku – to jest miesięczny koszt jego prowadzenia oraz koszt przelewów z rachunku oszczędnościowego na inny, wskazany przez klienta. Ważna była także wygoda dla konsumenta, rozumiana jako możliwość posiadania konta oszczędnościowego bez konieczności otwierania konta podstawowego (ROR).

Biorąc pod uwagę wspomniane aspekty, pierwsze miejsce i 100% punktów uzyskało Konto oszczędnościowe z Getin Banku. Drugiej miejsce zajęła oferta konta oszczędnościowego z Alior Banku z wynikiem 96%, a pierwszą trójkę zamyka rachunek oszczędnościowy prowadzony przez Inteligo (PKO BP) – 89%. Warto jeszcze wspomnieć o ofercie BGŻ BNP Paribas (Konto Dobrze Oszczędnościowe) – 85% i ING Banku Śląskiego (Otwarte Konto Oszczędnościowe) – 85% punktów na 100% możliwych do uzyskania.

Konto walutowe

Konta walutowe to oferta skierowana do osób, które planują dłuższy pobyt za granicą bądź też pracują za granicą i zarabiają w obcej walucie, a korzystają z usług bankowości w Polsce. Dla każdej z tych grup klientów ważne są przede wszystkim takie cechy konta jak: opłaty za prowadzenie rachunku walutowego, koszt pobrania gotówki z bankomatów w kraju i za granicą, koszt przelewu w obcej walucie czy też koszt pobrania gotówki w placówce banku.

Pierwsze miejsce w kontach walutowych zajął bank BGZ BNP Paribas (100%). Druga pozycja przypadła ofercie z Eurobanku (90%) a trzecia – bankowi Millennium (87%). Do pięciu najlepszych kont walutowych zaliczono jeszcze ofertę PKO BP (86%) oraz BZ WBK (80%).

Konto firmowe

Czwartym rodzajem kont, które oceniali badacze PIBJA i eksperci Onetu były konta firmowe, przeznaczone dla drobnych przedsiębiorców bądź niewielkich spółek. Konta firmowe z reguły są znacznie droższe w prowadzeniu niż rachunki dla indywidualnych klientów. Z tej racji przy ich ocenie skupiono się głównie na ofertach, które będą najtańsze dla przedsiębiorcy. Oceniano zatem takie parametry jak między innymi: miesięczny koszt prowadzenia rachunku, koszt wpłaty (najtaniej w BGŻ BNP Paribas – 0zł) lub wypłaty (najtaniej w PKO BP – 20zł) 10 000zł w placówce banku, koszty korzystania z bankomatów czy też koszty przelewów internetowych. Brana była także pod uwagę liczba placówek danego banku, gdyż niektóre formalności można załatwić tylko osobiście.

Za najlepsze konto firmowe została uznana oferta Raiffeisen Polbanku – Wymarzone Konto dla Biznesu(100%), a kolejne pozycje zajęły: BGŻ BNP Paribas – Pakiet Biznes Lider Ekstra (94%), Alior Bank – iKonto Biznes (91%), PKO BP – Konto Firmowe (79%), ING Bank Śląski – Otwarte Konto Direct (79%).

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki prezentowane są dla czterech typów kont.

Konto za zero

  Firma Wynik Info
1 BGŻ BNP Paribas 100% Najlepsze konto za zero
2 Getin Bank 93,9% Wyróżnienie
3 Millennium Bank 85,8% Wyróżnienie
4 mBank 75,6% Wyróżnienie
5 Credit Agricole 75,2% Wyróżnienie

Konto walutowe

  Firma Wynik Info
1 BGŻ BNP Paribas 100% Najlepsze konto walutowe
2 Eurobank 90% Wyróżnienie
3 Millennium Bank 86,7% Wyróżnienie
4 PKO BP 86,4% Wyróżnienie
5 BZ WBK 80,3% Wyróżnienie

Konto oszczędnościowe

  Firma Wynik Info
1 Getin Bank 100% Najlepsze konto oszczędnościowe
2 Alior Bank 95,8% Wyróżnienie
3 Inteligo 89% Wyróżnienie
4 BGŻ BNP Paribas 85% Wyróżnienie
5 ING Bank Śląski 84,7% Wyróżnienie

Konto firmowe (dla przedsiębiorców)

  Firma Wynik Info
1 Raiffeisen Polbank 100% Najlepsze konto firmowe
2 BGŻ BNP Paribas 93,7% Wyróżnienie
3 Alior Bank 90,6% Wyróżnienie
4 PKO BP 79,2% Wyróżnienie
5 ING Bank Śląski 78,8% Wyróżnienie