Najlepsze piekarniki według polskich konsumentów 2018

Najlepsze piekarniki według polskich konsumentów 2018

Gotowanie staje się modne. Świadczyć może o tym rosnąca liczba programów kulinarnych, które cieszą się dużą oglądalnością. Także w Internecie jest przybywa blogów i vlogów, na których możemy poznać coraz więcej przepisów na świetne dania. Co prawda pojawia się pewien problem – bo z jednej strony chcemy jeść dobrze, a więc smacznie i zdrowo, a z drugiej nie możemy gotowaniu poświęcić zbyt dużo czasu – jednak tutaj z pomocą przychodzą producenci sprzętów kuchennych. Oferują oni coraz bardziej nowoczesne rozwiązania.

PIBJA & Onet pytają konsumentów

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) wraz z portalem Onet tym razem postanowił przyjrzeć się piekarnikom domowym, a o głos spytaliśmy ekspertów – użytkowników konkretnych marek piekarników. Chcieliśmy poznać m.in. jak oceniają posiadane i używane przez siebie piekarniki, łatwość ich obsługi, dobór odpowiednich programów pieczenia, trwałość, niezawodności i wykonanie urządzeń oraz ich koszty – zakupu a potem użytkowania.

Metodologia

Do badania wybrano 15 najbardziej popularnych w Polsce marek piekarników, przy czym ostatecznie w rankingu uwzględniono 8 marek, które uzyskały liczebności odpowiedzi wystarczające do dokonania obliczeń:

  • Amica;
  • Beko;
  • Bosch;
  • Electrolux;
  • Indesit;
  • Mastercook;
  • Samsung;
  • Whirlpool.

Łącznie zebrano zatem 1060 opinii respondentów – uczestników panelu konsumenckiego PIBJA, którzy posiadali i używali co najmniej jeden z piekarników z listy. Respondenci mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na 14 pytań ankiety.

Marka piekarników, które zdaniem użytkowników są najłatwiejsze w użyciu to…

Na kryterium „Łatwość obsługi” składały się pytania z jednej strony wprost odnoszące się do prostej i jasnej dla użytkowników obsługi piekarnika, z drugiej zaś kładące akcent na liczbę programów do pieczenia – czy jest ona wystarczająca czy jednak brakuje pewnych funkcji. Respondenci oceniali również łatwość czyszczenia piekarnika.

W tym kryterium pierwsze miejsce zajęła marka Bosch, która została doceniona przede wszystkim za liczne, ale proste w obsłudze programy. Drugie miejsce zajęła marka Beko, tylko nieznacznie ustępując Boschowi. Pierwszą trójkę zamyka Amica, której użytkownicy zwrócili szczególną uwagę na łatwość zamykania i otwierania piekarników.

Stosunek jakości do ceny

Odnosząc się do cen piekarników, użytkownicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie o akceptację cen zakupu oraz kosztów późniejszej eksploatacji tych urządzeń. Następnie wynik ten został zestawiony z ogólną oceną wystawioną poszczególnym markom. W ten sposób można jasno wskazać te marki, które oferują dobrą jakość a z drugiej strony ich poziom cen jest przystępny dla konsumentów. Pod względem stosunku jakości do ceny pierwsze miejsce zajęły piekarniki Bosch, a zaraz za nimi uplasowały się Amica i Beko.

Najlepsza marka piekarników zdaniem użytkowników

Badani respondenci za najlepsze uznali piekarniki marki Bosch. Zostały one szczególnie docenione za szeroki wybór programów do pieczenia przy jednoczesnej prostocie ich obsługi. Użytkownicy wskazali również na akceptowalną cenę tych piekarników oraz późniejsze niskie koszty eksploatacji.

Drugie miejsce zajęła marka Beko. Użytkownicy tych piekarników akcentowali ich trwałość oraz prostotę obsługi.

Trzecie miejsce przypadło piekarnikom Amica. Użytkownicy tej marki wskazali na jej bezawaryjność oraz wskazywali duże zaufanie do marki.

 

 

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki prezentowane są dla 3 najlepszych graczy.

Łatwość obsługi

  Firma Wynik Info
1 Bosch 83,3% 4,0 | Dobry
2 Beko 81,9% 4,0 | Dobry
3 Samsung 81,8% 4,0 | Dobry

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Bosch 100,0% 6,0 | Celujący
2 Amica 97,7% 6,0 | Celujący
3 Beko 96,1% 6,0 | Celujący