Konsumencki test kabanosów

Konsumencki test kabanosów

Kabanosy są polską tradycyjną wędliną pochodzącą z dawnych kresów wschodnich Rzeczpospolitej szlacheckiej. Dziś należą one do najchętniej kupowanych przez Polaków przekąsek mięsnych. Producentom udało się w ten sposób stworzyć praktycznie nowy produkt. Jeszcze kilka lat temu kabanosy zaliczane były do kategorii wędlin i sprzedawane były wyłącznie jako jeden z ich rodzajów. Zaoferowanie ich w formie paczkowanej przekąski, która jest szeroko dostępna oraz występuje w przeróżnych smakach, złamało ten trend. Jest to o tyle łatwiejsze, że nie wymagają one przechowywania w lodówkach oraz w porównaniu z tradycyjnymi wędlinami mają długi termin przydatności do spożycia. A co najważniejsze, jest to przekąska wysokiej jakości i to właśnie jakością kabanosów firmy konkurują między sobą.

Polski Instytut Badań Jakości, pod patronatem medialnym Onetu, przeprowadził test konsumencki najbardziej popularnych marek kabanosów. Jest to tym samym 4-cześć dużego testu wędlin, który został przeprowadzony przez Instytut. Tutaj są dostępne wyniki wcześniejszych części testu:

Respondenci z grupy 16 znanych marek – tak marketowych jak i własnych – mieli w pierwszej kolejności wskazać te, które najczęściej kupują. W ten sposób powstała poniższa lista, która została uwzględniona w teście:

 1. Carrefour
 2. Henryk Kania
 3. Indykpol
 4. Konspol
 5. Kraina Wędlin
 6. Krakus
 7. Madej Wróbel
 8. Morliny
 9. Pikok
 10. Sokołów
 11. Tarczyński

Konsumenci oceniali kabanosy odpowiadając na 8 pytań/twierdzeń wykorzystując do tego 10-cio stopniową skalę Likerta, na której 1 oznaczało, że „w ogóle się nie zgadzam” a 10 – „zgadzam się całkowicie”. Poniżej lista pytań:

 • Kabanosy tej marki są zawsze świeże.
 • Kabanosy tej marki są smaczne.
 • Kabanosy tej marki powstają z dobrych produktów.
 • Kabanosy tej marki nie zawierają chemicznych ulepszaczy.
 • Kabanosy tej marki mają przystępną cenę.
 • Ta marka oferuje wiele rodzajów kabanosów.
 • Ponownie kupiłbym (kupiłabym) kabanosy tej marki.
 • Kabanosy tej marki mogę polecić znajomym.

Każdemu pytaniu przypisana była waga. Suma tych wag wynosiła 100%. Wynik osiągnięty przez każdą badaną markę to średnia ważona zebranych opinii

Najlepsza marka kabanosów zdaniem polskich konsumentów

Konsumenci najwyżej ocenili kabanosy marki Madej Wróbel. Zostały one najwyżej ocenione praktycznie w każdej z kategorii testu – w tym m.in. ze względu na świeżość, smak, brak chemicznych ulepszaczy, wysoką jakość składników, przystępną cenę i szerokość oferty.  Madej Wróbel wypadł także najlepiej ze względu na stosunek jakości do ceny.

Drugie miejsce i wyróżnienie w teście przypadło kabanosom z Lidla sprzedawanych pod marką Pikok. Konsumenci zwrócili szczególnie uwagę na ich świeżość, smak, przystępną cenę i szerokość asortymentu. Pikok zajął również drugie miejsce ze względu na stosunek jakości do ceny.

Pierwszą trójką najlepszych kabanosów w Polsce – i przysługujące stąd wyróżnienie – zamyka marka Krakus. Konsumenci podkreślali ich świeżość oraz brak chemicznych ulepszaczy w składzie.

……………

Ankieterzy zgłaszają się dobrowolnie i zapisują w anonimowej bazie respondentów na platformie Globis Survey.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu podajemy wyłącznie dla trzech najlepszych marek.

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Madej Wróbel 100,0% 1. Miejsce
2 Pikok 96,9% Wyróżnienie
3 Krakus 91,0% Wyróżnienie