Zmywarki 2019

Zmywarki 2019
Fisheye view of the interior of an empty dishwasher

Chyba nikt nie lubi zmywać. I nigdy nie lubił. Jeszcze kilkanaście lat temu problem ten stanowił nie lada wyzwanie dla polskich rodzin. I trzeba go było jakoś systemowo rozwiązać. Sposobów było kilka: od ustalenia dyżurów (w żeglarstwie nazywa się to wachtą kuchenną) dla poszczególnych członków rodzin, do stałego przypisania tego przykrego obowiązku osobie, która przejawiała zupełny deficyt innych umiejętności przydatnych w codziennym domowym życiu. Bo w ostatecznym rachunku trudno powiedzieć, że ktoś zmywać nie potrafi.

Dziś już nie mamy takich problemów, a raczej nie jest pytaniem kto pozmywa, tylko kto włoży naczynia do zmywarki a potem je wyjmie. Stąd też coraz większą wagę przykładamy do zmywarek – chcemy aby były łatwe w obsłudze, aby były solidnie wykonane, aby nam służyły przez lata bez awarii, żeby nie używały dużo wody i prądu, żeby nie były zbyt drogie, no a przede wszystkim chcemy aby dobrze zmywały. Te pytania, ale także szereg innych, zadał użytkownikom zmywarek Polski Instytut Badań Jakości, który przy współpracy z Onetem, zrealizował konsumencki zmywarek.

W pierwszym kroku respondenci z listy 11 obecnych na polskim rynku marek zmywarek, wybrali te najpopularniejsze i cieszące się najwyższym zaufaniem klientów. W efekcie w badaniu uwzględniono następujące marki:

  • Amica
  • Bosch
  • Beko
  • Electrolux
  • Samsung
  • Whirpool

Najlepsza zmywarka w polskich domach

Użytkownicy najwyżej ocenili zmywarki marki Beko. Zostały one docenione przede wszystkim za łatwość obsługi, wystarczającą liczbę programów, cichą pracę, wysoką jakość wykonania,  bezawaryjność, dobre suszenie naczyń, nie za duże zużycie wody oraz przystępną cenę.

Drugiej miejsce przypadło zmywarkom marki Samsung. Ich użytkownicy zwrócili uwagę na wystarczającą liczbę programów, jakie posiadają urządzenia koreańskiego producenta. Docenili tę markę także za jakość wykonania, bezawaryjność, dokładne mycie i wysuszenie naczyń oraz umiarkowane zużycie wody a także innowacyjność rozwiązań.

Pierwszą trójkę najlepszych zmywarek – zdaniem polskich konsumentów – zamyka marka Bosch. Urządzenia niemieckiego producenta cechują się prostotą obsługi, dobrą jakością wykonania, niezłym poziomem bezawaryjności oraz relatywnie ekonomicznym zużyciem wody i energii elektrycznej.

……………

PIBJA nie pracuje na zlecenie usługodawców lub sprzedawców. Ankieterzy zgłaszają się dobrowolnie i zapisują w anonimowej bazie respondentów na platformie Globis Survey.