Cyfrowe aparaty fotograficzne

Cyfrowe aparaty fotograficzne

Fotografia to zajęcie, które fascynuje wiele osób. Dziś robimy zdjęcia z niespotykaną dotąd częstotliwością, fotografujemy specjalne dla nas wydarzenia, wyjątkowe miejsca, osoby, zwierzęta, często też jedzenie czy własną facjatę w różnych ujęciach. Podczas, gdy większość z nas dokonuje już tego wyłącznie za pomocą telefonu komórkowego, warto wspomnieć, że klasyczne aparaty dają nam dużo więcej możliwości technicznych do uzyskania idealnych obrazów. Urządzenia znanych producentów rozwijają sie wraz z postępem technologii i z każdym dniem potrafią coraz więcej.

Co jest ważne z punktu widzenia użytkownika? Na pierwszy rzut oka widzimy design aparatu, bierzemy go do ręki i sprawdzamy, na ile solidna zdaje się być jego obudowa. Następnie możemy przekonać się, na ile łatwa jest jego obsługa, czy łatwo połączyć go z innymi urządzeniami. Ale jakiej jakości są zdjęcia, czy aparat działa bezproblemowo, tego dowiadujemy się dopiero z biegiem czasu. Doświadczeni użytkownicy mogą dopiero po jakimś czasie odpowiedzieć na pytanie, czy stosunek jakości do ceny jest korzystny i czy aparat wart jest polecenia.

Powyższe kwestie stały się powodem, dla którego eksperci Polskiego Instytutu Badań Jakości postanowili zmierzyć się tą tematyką. O zdanie zapytano użytkowników. Łącznie uzyskano kilka tysięcy opinii, dla najbardziej popularnych producentów. Badanie było ogólnopolskie, zrealizowane metodą CAWI na próbie 1000 respondentów. Ostatecznie przeanalizowano następujące marki:

  • Canon
  • FujiFilm
  • Kodak
  • Lumix (Panasonic)
  • Nikon
  • Olympus
  • Pentax
  • Sony.

Respondenci ustosunkowywali się do przedstawionych im twierdzeń za pomocą 10-cio stopniowej skali Likerta, na której 1 – oznaczało, że „w ogóle się nie zgadzam”, a 10 – „zgadzam się w zupełności”. Każdemu pytaniu przypisana była waga, a ich suma składała się na 100%. Wynik uzyskany przez każdą z badanych marek to średnia ważona – suma punktów zdobytych w każdym pytaniu przemnożona przez jego wagę, wyrażoną w procentach.

Najlepsze marki

Najlepszymi markami aparatów okazały się Canon, Nikon oraz Sony. Wyróżniły się one w punktacji ogólnej oraz we wszystkich kategoriach badania.

Tworząc kategorie chcieliśmy wydobyć bardziej szczegółowe informacje na pytanie, co przekonuje uzytkowników do wyboru urządzeń właśnie tych marek. Jak się okazuje, jakość ich zdjęć jest znakomita, a obsługa aparatu nieskomplikowana. Łatwe jest połączenie z innymi urządzeniami w celu transferu czy drukowania obrazów. Design jest przyjemny, a obudowa wytrzymała. Najchętniej polecane marki aparatów cyfrowych to także Canon, Nikon i Sony. Co ciekawe, kobiety cześciej opowiedziały się za marką Nikon, a mężczyźni za Canon.

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Poniżej zamieszczamy wyniki poszczególnych kategorii badania. Przedstawiamy trzy najlepsze marki w każdej kategorii.

Jakość zdjęć

  Firma Wynik Info
1 Canon 80,9 % 1. miejsce
2 Nikon 80,8 % Top 3
3 Sony 79,3 % Top 3

Obsługa urządzenia

  Firma Wynik Info
1 Canon 80,0 % 1. miejsce
2 Nikon 79,6 % Top 3
3 Sony 79,1 % Top 3

Stosunek jakości do ceny

  Firma Wynik Info
1 Canon 79,3 % 1. miejsce
2 Nikon 79,0 % Top 3
3 Sony 78,4 % Top 3