Sklepy spożywcze 2018 – badanie opinii klientów na temat obsługi klienta, cen produktów, wygody zakupów, asortymentu i innowacyjności

Sklepy spożywcze 2018 - badanie opinii klientów na temat obsługi klienta, cen produktów, wygody zakupów, asortymentu i innowacyjności
Colorful fresh vegetables in a shopping basket in a supermarket

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA), powołany w celu dostarczania konsumentom informacji o jakości usług i produktów, postanowił przeprowadzić czwarty i ostatni już etap projektu oceny sklepów spożywczych. Pierwsze badanie, z czerwca 2017 roku, dotyczyło sklepów działających w Internecie. Drugie i trzecie, z czerwca 2018 roku, skupiło się na sieciach hiper i supermarketów. Obecnie prezentowany IV etap dotyczył mniejszych sklepów spożywczych.

Eksperci Polskiego Instytutu Badań Jakości, przy wsparciu portalu Onet.pl, postanowili zapytać klientów o ocenę sklepów spożywczych. Co zatem Polacy sądzą o sklepach, w których dokonują codziennych zakupów? Która z sieci cieszy się największym uznaniem wśród klientów?

Do badania wybrane zostały wszystkie sieci sklepów spożywczych, których powierzchnia sprzedaży nie przekracza 250 m2. Ostateczne wyniki zostały opracowane dla 9 sieci, który uzyskały wystarczającą liczbę odpowiedzi:

– abc

– Careefour Express,

– Delikatesy Centrum

– Dino

– Freshmarket

– Groszek

– Lewiatan

– Społem

– Żabka

Pytania zostały podzielone na 5 głównych kategorii: obsługa klienta, wygoda zakupów, ceny, asortyment i oraz innowacyjność. W każdej kategorii trzy sieci, które otrzymały najwyższe oceny, zdobyły „Wyróżnienie”. Sieć, która zdobyła największą liczbę punktów, zdobyła tytuł „Najlepsza sieć sklepów”.

Obsługa klienta

Badając obsługę klienta pytaliśmy się o to, czy pracownicy są uprzejmi, czy są pomocni i czy obsługa przy kasie jest realizowana szybko i sprawnie. W zakresie tego kryterium najwyższe noty oraz „Wyróżnienie” znakiem PIBJA zdobyły sieci: abc (83 pkt.) oraz Dino i Delikatesy Centrum (obie sieci po 81 pkt.).

Wygoda zakupów

Analizując wygodę zakupów poprosiliśmy naszych respondentów o ocenę tego, czy sklepy ma dogodne godziny otwarcia, produkty poukładane w intuicyjny sposób, czy można się po nim swobodnie poruszać oraz czy jest w nim czysto i panuje przyjemny zapach. Klienci najwyżej ocenili sieci: abc (81 pkt.) oraz Dino i Carrefour Express (obie po 80 pkt.), przyznając im tym samym „Wyróżnienie” w tej kategorii.

Ceny

Ceny są podstawowym powodem, dla którego decydujemy się na konkretny sklep, a nierzadko przyczyniają się do wyboru dalej położonego hiper i supermarketu niż sklepu osiedlowego. Naszych respondentów pytaliśmy o to, która z lokalnych sieci spożywczych oferuje towary w przystępnych cenach oraz gdzie najczęściej pojawiają się interesujące promocje. Nasi respondenci zadecydowali o przyznaniu „Wyróżnienia” w tej kategorii dla sklepów: abc (79 pkt.) oraz Dino i Groszek (po 76 pkt.).

Asortyment

Asortyment, obok cen, często stanowi przewagę hiper i supermarketów nad lokalnymi sklepami. Nie znaczy to jednak, że są z góry skazane na porażkę na tym obszarze. Muszą po prostu staranniej dobierać produkty i dbać o ich jakość, szczególnie gdy dotyczy to towarów o krótkim okresie przydatności do spożycia.

W zakresie tego kryterium naszych respondentów pytaliśmy o szerokość wyboru towarów z następujących kategorii: warzywa, owoce, pieczywo, alkohole, chemia gospodarcza. Dodatkowo prosiliśmy o ocenę świeżości dostępnego w każdej z sieci pieczywa i oraz owoców i warzyw. Najwyższe oceny oraz „Wyróżnienie” PIBJA klienci przyznali sklepom z sieci: abc (80 pkt.), Dino (78 pkt.) oraz Delikatesy Centrum (pkt.).

Innowacyjność

Czy sklepy spożywcze są miejscem, gdzie klienci spotkają się z innowacjami? Poprosiliśmy naszych respondentów o określenie, która sieć jest ich zdaniem najbardziej innowacyjna. W tym zakresie pierwszą trójkę tworzą: Dino (79 pkt.), abc (77 pkt.) oraz Freshmarket (76 pkt.).

Wynik końcowy

Która zatem sieć sklepów spożywczych jest najlepsza zdaniem polskich konsumentów? Gdzie zakupy zrobimy w sposób najprzyjemniejszy, będziemy mieli dostęp do najlepszego asortymentu a przy tym jednocześnie wszystko zmieści się w rozsądnych cenach?

Nasi respondenci za najlepszą sieć sklepów spożywczych uznali abc przyznając im pierwsze miejsce z łączną notą ponad 80 pkt.) Na drugiej pozycji uplasowały się sklepy Dino (79 pkt.) a pierwszą trójkę zamykają Delikatesy Centrum (78 pkt.)

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Wyniki w poszczególnych kategoriach pokazujemy dla trzech najlepszych sieci.

Obsługa klienta

  Firma Wynik Info
1 abc 83,2%
2 Delikatesy Centrum 81,4%
3 Dino 81,2%

Wygoda zakupów

  Firma Wynik Info
1 abc 81,2%
2 Dino 80,4%
3 Carrefour Express 80,3%

Niskie ceny

  Firma Wynik Info
1 abc 79,3%
2 Dino 76,7%
3 Delikatesy Centrum 76,5%

Asortyment

  Firma Wynik Info
1 abc 80,1%
2 Dino 78,7%
3 Delikatesy Centrum 77,8%

Innowacyjność

  Firma Wynik Info
1 Dino 79,1%
2 abc 77,3%
3 Freshmarket 76.5%