Polsko-szwajcarski test kont walutowych 2019

Polsko-szwajcarski test kont walutowych 2019

Zdarza się, że potrzebujemy zabrać nasze pieniądze za granicę. Minęły już czasy, gdy przed wyjazdem kupowało się jakąś zachodnią walutę – przeważnie dolary – aby w obcym kraju wymienić ją na lokalne pieniądze. Nie było to ani wygodne, ani bezpieczne – wszak łatwo wówczas paść ofiarą drobnego złodzieja. Banki co prawda już od wielu lat oferowały dostęp do konta z zagranicy, jednak koszt korzystania z niego był dość wysoki. Biorąc obcą walutę za granicą płaciliśmy bankowi za jej zakup po kursie, który był często niekorzystny dla klientów. Także wypłacenie środków z bankomatu wiązało się z dodatkowymi, dość znacznymi kosztami. Nie inaczej było z przelewami, których wysokość była różna w zależności od kraju i waluty, w jakiej ten przelew był dokonywany.

Dzisiaj banki mają w swojej ofercie specjalne konta dla klientów, którzy potrzebują rozliczać się w obcej walucie. Są to konta walutowe. I choć silna konkurencja pomiędzy poszczególnymi bankami powoduje, że koszty związane z obsługa konta walutowego spadają, warto jednak poświęcić trochę czasu na wybór najlepszego konta. Można wówczas zaoszczędzić nawet to kilkuset złotych rocznie!

Obecnie mniej więcej 10 banków oferuje konta walutowe. Indywidualny klient nie czasu, aby sprawdzić ofertę każdego z nich, szczególnie że jest to zadanie dość skomplikowane. Nie wystarczy bowiem przejrzenie stron internetowych poszczególnych banków – trzeba porozmawiać z pracownikami infolinii, dopytać się o szczegółowe warunki a przede wszystkim – trzeba przeczytać cenniki i regulaminy poszczególnych kont.

Przeciętny Kowalski praktycznie nie ma możliwości dokonania wyboru konta w oparciu o tak szczegółowe badanie ofert, więc najczęściej dopyta się o ofertę swojego banku oraz sprawdzi jedną, może dwie, oferty konkurencji. Jeśli będzie miał szczęście, „trafi” na ofertę niezbyt kosztowną, jeśli będzie miał pecha sporo przepłaci: różnica pomiędzy ofertą najlepszą a najgorszą, w przypadku kont walutowych, wynosi aż 50%. Znaczy to mniej więcej tyle, że konto „najgorsze” jest dwukrotnie droższe od najlepszego. To jest pewne uproszczenie, bo nie tylko koszt obsługi konta i dokonywanych operacji jest ważny, ale również szereg dodatkowych możliwości, które dane konto stwarza (lub właśnie nie stwarza) dla swoich klientów.

Zadanie skrupulatnego przejrzenia ofert kont walutowych podjęli analitycy z Polskiego Instytutu Badań Jakości (PIBJA) w oparciu o doświadczenia oraz model opracowany przez Schweizer Institut für Qualitätstests (SIQT) z siedzibą z Zurichu. Szwajcarski rynek usług bankowych już od wielu lat należy do jednego z najbardziej rozwiniętych na świecie, dzięki czemu klienci szwajcarskich banków cechują się znacznym stopniem świadomości konsumenckiej, co przekłada się na wybór konkretnej oferty w oparciu o precyzyjnie określone kryteria.

Konta walutowe były oceniane za pomocą 20 kryteriów takich jak m.in.:
• liczba dostępnych walut;
• brak konieczności otwierania ROR w danym banku;
• minimalna wartość wpływów (lub minimalna liczba transakcji kartą) aby konto było darmowe,
• koszt prowadzenia konta, jeśli nie spełni się warunków odnośnie wpływów na konto (lub liczby transakcji);
• koszt wypłaty waluty w oddziale banku;
• koszty przelewów zagranicznych (do krajów UE oraz USA);
• koszt wypłaty z bankomatu za granicą (na terenie UE oraz w USA);

Do badania wybrano 10 największych banków, które w swojej ofercie mają konta walutowe dla klientów indywidualnych:
• Alior Bank
• Bank Millennium
• Bank Pekao
• Credit Agricole
• Eurobank
• Getin Bank
• ING Bank Śląski
• mBank
• PKO BP
• Santander Bank Polska
Ostateczna ocena, którą otrzymał każdy z badanych banków, to średnia ważona dla ww. 20 zmiennych.

W tych bankach dobrze jest mieć konto walutowe

Za bardzo dobre zostały uznane konta walutowe prowadzone przez: Bank Peako, Eurobank, Alior Bank, mBank oraz ING Bank Śląski, przy czym to ostatnie zostało ocenione najwyżej.

Oferta ING została szczególnie doceniona za możliwość pobrania euro w wybranych bankomatach w Polce, niskie koszty przelewów – zarówno w USD jak i w euro, niskie opłaty za prowadzenie konta oraz brak konieczności otwierania rachunku ROR.

Wysoka ocena dla mBanku wynika w głównej mierze z bardzo dużej liczby walut obcych, dla których można założyć konto, niskich kosztów obsługi bieżącej obsługi rachunku oraz niewygórowanych opłat związanych z pobraniem gotówki z bankomatu za granicą.
Alior Bank został doceniony przez analityków PIBJA za niskie koszty wypłat w bankomatach za granicą (tak na terenie UE jak i w USA) oraz relatywnie niewygórowane koszty przelewów w walutach obcych.
Również Eurobank dobrze wypada, jeśli chodzi o koszt pobrania gotówki z zagranicznego bankomatu.
Pierwszą piątkę najlepszych kont walutowych zamyka oferta banku Pekao. Wynika to przede wszystkim z niskich kosztów pobrania gotówki z bankomatów na terenie UE i USA oraz opłat za konto w sytuacji, gdy klient nie spełni wymogu o minimalnej liczbie transakcji kartą lub minimalnej kwocie comiesięcznych wpływów na konto.